Harmincszázalékos gázáremelés, dráguló villany, emelkedő adók Gyurcsány csomagjában

2006.06.10. 13:15
Augusztustól 30 százalékkal emelkedik a gáz, 10-14 százalékkal a villany ára, két százalékkal több lesz az egészségügyi hozzájárulás, négy százalékkal emelkedik az szja felső kulcsa, drágul a cigaretta és az alkohol. A középső áfakulcs 15-ről 20 százalékra nő. Gyurcsány szerint nem kell félni, nem fog fájni.

Magukon kezdik

A kiadáscsökkentést a kormány magán kezdi - jelentette ki Gyurcsány Ferenc. A minisztériumok összesített létszáma 23 százalékkal csökken, az autópark 751 darabról 431-re. Csökkentik az irodaterület nagyságát is, a jelenlegi 350 ezerről 160 ezer négyzetméterre. Mindezt úgy, hogy több, a belvárosban fekvő, jelenleg a kormány által használt épületet értékesítenek, összesen 75 milliárd forint bevételt várva ettől. A kormányzati igazgatás költségei így 2008-ra 25 százalékkal csökkenének, a jelenlegi 80 milliárd forintról 60 milliárdra.

Ennél lényegesen több pénzt hozhat az intézményrendszer tervezett átalakítása: számos, jelenleg megyei szinteken is építkező országos hatáskörű szerv regionálissá válik, többek között a rendőrség, a közlekedési felügyeletek és apeh megyei szintű vezető szervei is megszűnnek. Ugyanakkor 119 államigazgatási szervezetet érint a feladatok párhuzamossága miatt összevonás, 32 intézmény pedig "feladatai indokolatlansága miatt" megszűnik. Mindez összesen 12 500 fős létszámcsökkenést és 37 milliárd forint kiadáscsökkentést eredményez 2008-ra.

A központi közigazgatás és a kormány által felügyelt intézményrendszer létszám- és költségcsökkentésénél jelentősebbnek mondta a kormányfő azt a tervet, mely szerint megszűnik a közszféra dolgozóinak a jelenleg hatályos törvényekben biztosított bértáblája, a fizetési rendszer keretein belül az intézményvezetők szabad kezet kapnak a teljesítmény elvű bérezés bevezetésére. Ugyancsak megszűnik a most biztosított túlzó munkajogi védelem, melynek eredményeképpen Gyurcsány Ferenc szerint ma lényegében nem lehet kirúgni az alkalmatlan munkavállalókat a közszférából. Az új szabályozás részletei azonban egyelőre nem ismertek.

Önkormányzati reform

A kormány szándékai szerint még az idén nyáron el kellene fogadnia a parlamentnek számos, az önkormányzatok működését érintő, kétharmados, azaz az ellenzék támogatására szoruló törvényjavaslatot. A megyei önkormányzatok megszűnnének, és regionális központok vennék át a feladataikat. A kormány javasolja a kistérségi társulás kötelező előírását is, ha ehhez nem lesz meg a támogatás, úgy további, az összefogást ösztönző eszközök bevezetését tervezik. Az ezer fő alatti településeken megszüntetnék a polgármesteri hivatalokat - ma 300 ilyen hivatal évi hat milliárd forintos költséggel működik - és kötelezővé tennék a körjegyzőséghez csatlakozást. Egyelőre részletesen nem kifejtett módon ugyanakkor csökkentenék az önkormányzati képviselők létszámát és/vagy tiszteletdíját. Jelenleg 25 ezer önkormányzati képviselő évente bruttó 20 milliárd forint tiszteletdíjat és mintegy 5 milliárd forint költségtérítést kap.

Amihez nem nyúlnak

A kormány nem fogadta el azokat a javaslatokat, melyek a nyugdíjak és a családtámogatási rendszer átalakítására vonatkoznak - jelentette be Gyurcsány Ferenc. A családtámogatásoknál továbbra is érvényben marad az alanyi jogon való jutattás elve. Nem szűnik meg a 13. havi nyugdíj, és egyelőre a kormányfő nem jelentett be érdemi, a nyugdíjreformmal kapcsolatos elképzeléseket sem.

Szakszervezeti támogatás fenntartásokkal
Gyurcsány Ferenc bevezetőjére a szakszervezetek külön-külön reagáltak, és zömében kemény hangon helyeselték a kormányfő reformelképzeléseit. A Magyar Szakszervezetek Országos Szervezete megállapítása szerint azok az intézkedések, amelyeket a kormány az államra vagy a vállalkozásokra hárít, azok végeredményben a lakosságnál fognak lecsapódni. Wittich Tamás elnök ugyanakkor nem fog olyan döntéseket támogatni, amelyek nem szélesítik ki a járulékfizetők körét, amelyek nem a fekete és szürke gazdaság kifehérítését, és nem a kibúvók megbüntetését szolgálják. Nem szeretnék, ha azoktól szednék be kizárólag a terheket, akik "látszanak". "Tegyünk rendet a munka világában!" - harsogta a szakszervezeti vezető.

A kormányprogram által leginkább érintett közszférát képviselő szakszervezet vezetője, Szabó Endre hangsúlyozta, nem demonstrációkat akarnak, hanem részt venni "egy tisztességes érdekegyeztetésben".

A szakszervezeti vezetők hozzászólása közben a termet elhagyta az SZDSZ vezetője. Kuncze Gábor nyomába eredetünk, és arról faggattuk, hogy az általuk szorgalmazott egyszerősített adórendszerhez képest milyennek látja a Gyurcsány-féle javaslatokat. Kuncze szerint a kormányprogram egy kompromisszum, és a cél továbbra is az, hogy egyszerűsödjenek az adók, de - amint látszik, mutatott be a terembe - nagy az ellenállás. Hogy miben lennének keményebbek, arra az SZDSZ elnökének válasza, hogy például az önkormányzati képviselők 50 százalékos létszámcsökkentését is támogatnák, a megyei testületekben pedig 40 százalékos csökkentést tartanának elképzelhetőnek. A 13. havi nyugdíjat megszüntetnék úgy, hogy a nyugdíjrendszerbe beépítenék, így akik most mennek nyugdíjba már ne részesüljenek benne. Hogy miben túlzóan erős Gyurcsány programja, arra többek között a vállalkozói terheket említette, amit az SZDSZ inkább csökkentett volna.