Már nem rohan részvényt venni a magyar

2008.12.02. 07:53
Novemberben már korántsem tülekedett annyi magyar magánbefektető a BÉT kapujában, mint októberben, legalábbis ez valószínűsíthető a tőzsde összforgalmából: a kötések összértéke az egy hónappal korábbi 1324 milliárdról 692 milliárdra csökkent.

Míg októberben a lakossági vásárlások az összeomló árfolyamok ellenére látványosan megdobták a tőzsde összesített forgalmát, novemberben a rohamnak már nyoma sem volt. A BÉT adatai szerint az októberi 1328 milliárd után az elmúlt hónapban a brókercégek (duplikáltan számolva) összesen csupán 692 milliárd forintnyi üzletet kötöttek a prompt piacon, ilyen alacsony novemberi adatot utoljára 2004-ben regisztráltak.

Az átlagos kötésnagyság is jelentősen mérséklődött: míg egy éve 1,5-2 millió forintnyi papír fordult meg egy kötésben, és még októberben valamivel egymillió forint felett volt ez a szám, addig novemberben már csak 605 ezer forintnyi részvény jutott egy üzletre.

De nemcsak a forintban számított, hanem a darabban mért forgalom is jelentősen visszaesett. Októberben például OTP-ből 112 millió darab részvény, a cég alaptőkéjének majd 40 százaléka fordult meg, novemberben azonban "csak" 80 millió cserélt gazdát. A Molnál valamivel enyhébb volt a visszaesés, ebből a részvényből az egy hónnappal korábbi 10,7 millió után novemberben 9,2 millió darabra kötöttek üzletet.

A brókercégek prompt piaci forgalom alapján összeállított sorrendjében nem történt változás októberhez képest, az élen továbbra is a KBC állt, ezúttal 146 milliárd forintos forgalommal, amelyet az Erste követ 118 milliárddal. A dobogóra még az UniCreditnek sikerült felkapaszkodnia.

Látványosan megugrott az állampapírok tőzsdei forgalma: az októberi 59 milliárd forint után novemberben 116 milliárd forintnyi államkötvény fordult meg a BÉT-en. A határidős devizapiacon magasan a Hungarograin vezet, a származékos részvénypiacon a Buda-Cash bonyolította le a legnagyobb forgalmat, határidős BUX-kontraktusból pedig az Erste kötötte a legtöbbet.