A NY Times Tokajba küldi az amerikaiakat

2008.01.14. 17:19
Laosz az első, Liszabon a második a New York Times 2008-as turisztikai célpontokat felsoroló ajánlatában. Az 53 helyszínt rangsoroló összesítésben három kelet-európai célpont szerepel, köztük Tokaj, a borvidék a lista utolsó előtti helyén áll. Líbiát és Iránt előkelő helyen ajánlják a politikai ellentétek ellenére.

Tokaj szerepel, Budapest viszont kimaradt arról a turisztikai listáról, amelyet a tekintélyes amerikai napilap, a The New York Times állított össze a 2008-as idegenforgalmi szezont ajánlva olvasóinak. Az 53 helyszín közül a magyar borvidék mellett Kelet-Európából mindössze két másik úticél szerepel."Hátizsákos borturizmus?" - teszi fel a kérdést a New York Times turisztikai mellékletének szerkesztője, utalva a világhírű tokaji borvidék remek adottságú környezetére, amelyet úgy jellemeznek, mint a "messze földön híres minőségi fehérborok és a búza-színű desszertborok hazája". A lap decemberi utazási mellékletében publikált, azóta az újság világhálós oldalán is olvasható ajánlóban kiemelik: a kommunizmus összeomlása után újra virágzásnak indult (a listán az 52. helyen szereplő) Tokaji borvidék ma már exkluzív szállodákkal is várja a turistákat. Egy két éjszakás all-inkluzív kikapcsolódásért 283 dollárt kell fizetni.

Kelet-Európából Tokaj mellett mindössze két másik helyszínt tartalmaz a lista. A horvát Hvar-szigetét az előkelő 11. helyre sorolták, adottságait méltatva szerényen csak a francia üdülő paradicsomhoz, St. Tropezhez hasonlítva. Prága (14.) pedig "továbbra is finoman gondozott" belvárosa miatt és az egyre magasabb nívójú luxusszállodái miatt került az élmezőnybe. Budapestről szó sem esik.

A lista első helyére Laosz került, a dél-kelet ázsiai ország Vietnám és Kambodzsa után a lap szerint a kifinomult amerikaiak kedvence lehet. Az évente több százmillió dollárt költő amerikai turista számára elsőként ajánlott kis ország "érintetlen természeti kincsei", a Mekong folyón sikló luxushajói, és az alig ismert történelmi városok templomai, és nyugalma miatt kerülhetett az élre.

Európából Liszabon foglal el dobogós helyet (2.), a portugál fővárost ma már mint "kulturális hatalmat" ajánlják - szemben a korábbi évek fő vonzerejével, az olcsó árakkal. 2008-ra Liszabon megnyitja Divat és Dizájn Múzeumát, valamint az értékes galériák és gyűjtemények mellett az ínyencek továbbra is élvezhetik a Modern Kortárs Múzeum kínálatát. Münchent (17.) mint a világ "legélettelibb városát" emelik ki, nem elhallgatva a bajor város wifis sörkertjeit. Oslo (26.) - egyebek mellett - modern építészete, és a tavasszal nyíló új operaháza miatt reménykedhet az amerikaiak odalátogatásában.

Demokrácia helyett luxus

Az 53 helyszínt tartalmazó listán ugyancsak előkelő helyen szerepel (10.) Líbia, amely a mai napig komoly feltételekhez szabja, kit enged be az országhatárain belülre. Habár sok amerikai úgy véli, Kadhafi országa nyitni kezd a kapitalisták irányába, a vízumot még így sem egyszerű megszerezni. Ennek ellenére a ragyogó minőségű tengerparti golfpályák, a luxushotelek, és a görög, valamint római kori kincsek sokaknak megéri az extra fáradságot.

5400 dollárba kerül az a különleges hajóút, amely - Dubait is érintve - a "perzsa kincses sziget felfedezését" ígéri. A helyszín pedig nem más, mint Irán (18.), az USA legnagyobb politikai ellenfele, amelyet a lap újságírói úgy reklámoznak, mint a "legjobb utazásszervezők legmerészebb, turisztikai áttörést remélő" 2008-as úticélja.