Hullanak a pannon pumák

2007.01.02. 13:51
Több mint 10 százalékkal 9200-ra emelkedett a felszámolás alá került cégek száma 2006-ban Magyarországon - derül ki az Opten Kft. adataiból. Ez abszolút értelemben is rekord, és a működő vállalkozások számához mérten is az eddigi legmagasabb, kétszázalékos arányt jelenti, holott az előző években lassú mérséklődés mutatkozott. Mostanra beérett a multik diktátuma, a kiscégek nem bírják a 90 napos fizetési határidők mellett finanszírozni kinnlévőségeiket.

Tavaly, azaz 2006 végén 465 000 cég működött Magyarországon. Ez nem egészen tízezerrel több, mint egy évvel korábban. A működő cégek számának növekedése alig kétszázalékos, ilyen alacsony ütemet korábban sohasem regisztráltak.

Felszámolási rekord

Az újonnan alapított mintegy 31 000 cég mellett 21 500 szűnt meg és 14 500 került csőd, felszámolási, vagy végelszámolási eljárás alá. Rekordot döntött a felszámolási eljárás alá vont cégek száma csakúgy, mint a végrehajtottaké, ez utóbbiak száma 16 000-ről több mint 25 ezerre emelkedett. A csődök száma szokás szerint statisztikailag értelmezhetetlenül alacsony volt, mindössze 22 cég jutott erre a sorsra. A megszűnt cégek száma mindazonáltal nem 2006-ban volt a legmagasabb. 2002-ben ennél sokkal több, 28 300 cég szüntette be valamilyen formában a tevékenységét.

Tavaly több mint 9200 vállalkozás került felszámolás alá Magyarországon. Az adat főként annak tükrében kiábrándító, hogy ez nemcsak abszolút értékben csúcs, hanem a működő vállalkozások számához viszonyítva is. "A cégek jönnek-mennek, megszűnnek és alakulnak, éppen ezért nem az a lényeg, hogy hány került felszámolás alá, hanem az, mekkora a felszámolás alá kerülő cégek aránya az összes működő céghez viszonyítva" - állítja Tóth Tamás, az Opten Kft. ügyvezető igazgatója. Márpedig 2006-ban az ez arány megközelítette a 2 százalékot, és ez sohasem látott módon magas érték. Tóth szerint az adat azért is meglepő, mert a megelőző két évben sem javult a vállalkozási környezet, akkor mégis lassú csökkenést mutatott a felszámoltak aránya.

Beértek a problémák

Az igazgató szerint a multinacionális cégek, főleg a nagy kereskedelemi láncok diktálta feltételek évek óta megnehezítik a vállalkozások finanszírozási helyzetét, mégis mintha mostanra kumulálódott volna a probléma. Folyamatosan emelkednek a fizetési határidők, a teljesítéstől számított 90 napos határidők pedig sokszor áthidalhatatlan akadályt jelentenek a kisebb vállalkozások számára.

"2002 óta rendkívüli ütemben emelkedik a kinnlévőségek értéke, de emellé felzárkózott a cégek hitelállománya is. Úgy tűnik azonban, hogy a probléma mostanra kumulálódik" - véli az igazgató. Pedig a rendszerben levezető szelepként egyre nagyobb szerepet tölt be a végrehajtás. Az adós cégek végrehajtása egyre népszerűbb: míg 2000 előtt évi néhány száz eljárást regisztrált az Opten, addig tavaly már 25 200-at, ami 2005-höz képest is 50 százalékos növekedést mutat. Igaz, a végrehajtások több mint 80 százalékát az APEH indította, ám ez nem változtat azon, hogy korábban ezek egy része helyett nyilván felszámolási eljárást is indíthattak volna.