Szegényebbek lennénk, ha több pénzünk lenne

2007.01.25. 11:09
Miért nem nyomnak kétszer, háromszor, sokszor több pénzt annál, mint amennyi most készül, hogy jusson mindenkinek, akinek most nem? A kínzó kérdés éveken át foglalkoztatott bennünket, és nem túl reprezentatív közvélemény-kutatásunk szerint minden ismerősünket is. Viszont soha nem kérdeztük meg senkitől – eddig. Most igen, és megtudtuk, hogy a sok pénznél jobb a kevesebb, mert ha mindenkinek van, akkor igazából senkinek nincs.

Akkor sem tudna mindenki mindent megvenni, ha a mostaninál sokkal több pénz áramlana a gazdaságba – ábrándítja ki Csermely Ágnes, a Magyar Nemzeti Bank közgazdasági főosztályának vezetője gyermekkori énünket, és mindazokat, akik szerint elég lenne több pénzt gyártani a pénzjegynyomdában és a pénzverdében, és akkor jutna mindenkinek elég. Pénz ugyanis nem kerülhet fedezetlenül a gazdaságba, valakinek többet kell költenie – többre kell fedezetet vállalnia – ahhoz, hogy több pénz legyen a forgalomban.

Kétszer több pénz, duplázódó árak

Hogyan lesz pénzünk?
A gazdaságba háromféleképpen kerülhet pénz. Az egyik az, hogy a központi bank az árfolyamsáv szélén konvertál. Vagyis ha valaki euró helyett forintot szeretne, azt 240 forinton az MNB köteles megvenni. A kilencvenes években, a csúszó leértékelés idején ez volt a pénzszerzés legfőbb formája. A másik lehetőség az, ha az állam konvertál, vagyis devizában adósodik el, és azt forintra váltja, ehhez a jegybank mindig rendelkezésre áll. Pénz kerülhet a gazdaságba úgy is, hogy a pénzintézetek hitelt vesznek fel a központi banktól, az Európai Unióban ez egy normális helyzet. Nálunk azonban ennek nem alakult ki a gyakorlata, részben a nagyfokú tőkebeáramlás, részben a csúszó leértékelés okozta pénzkínálat miatt.

Márpedig bárki is költ többet, annak megvan a maga nagyon súlyos következménye, az elszabaduló infláció. A nyolcvanas évek végéig számos jegybank alapozta működését arra, hogy ha meghatározzák, mennyi pénz van a gazdaságban, azzal jól tudják szabályozni az inflációt. Némi egyszerűsítéssel: ha kétszeresére nő a pénz egy gazdaságban, kétszeresére nőhet a kereslet, így kétszeresükre emelkednek az árak is.

Mára ez a szoros kapcsolat megbomlott, mivel egyre jobban elterjedtek a nem banki pénzügyi közvetítők, és a bankszektorban is egyre több az innováció a "pénzkímélő" fizetési módok elterjesztésére. Bár az Európai Központi Bank részben még mindig ezt a szemléletet követi, a pénzmennyiség veszített korábbi jelentőségéből – fogalmaz a jegybanki szakember.

Ma már a kamat számít

Az infláció szempontjából így ma már a jegybanki kamat mértéke a kulcs, a kamatszint változása ösztönzi a gazdaság szereplőit takarékosabb vagy költekezőbb viselkedésre. Annyi pénz van a gazdaságban, hogy annyi legyen a kamat, amennyit a központi bankok szeretnének – mondja a szakember. Vagyis a pénz mennyiségét nem a jegybank határozza meg, hanem – a kereslet-kínálat törvénye szerint – az, hogy mekkora a pénzkereslet.

Továbbra is igaz azonban, hogy ha hirtelen sok pénz áramlik a gazdaságba, akkor az felgyorsítja a fogyasztói árszint növekedésének az ütemét. A gazdaságnak ugyanis normál kapacitáskihasználás mellett van egy normál kínálata – amit egyebek mellett a rendelkezésre álló tőke és munkaerő határoz meg –, valamint van a gazdaságban egy, a vásárlói és beruházói igényeken alapuló kereslet. Ha ez a kereslet nagyobb, mint a rendelkezésre álló kínálat, úgynevezett keresleti infláció alakul ki.

A nagyon sok nagyon kevés lesz
A nagyon sok nagyon kevés lesz

Létezik ugyanakkor az úgynevezett kínálati infláció is, amihez az vezet, hogy megemelkednek a gazdasági javak előállításának költségei (idén hazánkban az infláció egyértelműen az előbbi ok miatt fog megugrani: míg "a kereslet be fog szakadni", a hatósági árak növelése és az adóemelések gerjesztik a kínálati inflációt). Ha ugyanis drágul egy adott jószág előállítása, akkor ahhoz, hogy a tervezett nyereséget el lehessen érni, emelni kell az árakat.

A több kevesebb

Mi következik ebből a gyakorlatban? Az, hogy ha valaki – akár az állam, akár a vállalati szféra – rá is szánná magát arra, hogy sokkal több pénzt áramoltasson a gazdaságba, annak szinte csak káros hatásai lennének. Hiszen ha a munkaadók egységesen megdupláznák a fizetéseket, a profitszint megőrzése érdekében emelniük kellene az árakat is (persze nem feltétlenül a korábbi árszint kétszeresére, hiszen a költségeiknek csak egy része a bérköltség). Sőt fogalmazhatunk úgy is, hogy csak akkor növelik a béreket, ha arra számítanak, drágábban is el tudják majd adni a termékeiket, tehát csak akkor, ha eleve magasak az inflációs várakozásaik.

Mennyi pénz készül?
Az MNB becsléseket készít a készpénztartási szokások ismeretében arról, körülbelül milyen szinten nőhet a készpénzállomány, és mennyi készpénzre van szükség. A pénzjegynyomda és a pénzverde nem esetenként kezd működni, amikor pénz kell a gazdaságnak, hanem tartalékokat képez. Az országban néhány helyen óriás készpénzraktárak vannak, de az nem nyilvános, hogy hol, és mennyi pénzt őriznek bennük.

Ebben az esetben egyszerre emelné az árakat az, hogy több pénzünk van – ami miatt nő a kereslet –, valamint az, hogy a termékeket és szolgáltatásokat előállító vállalatoknak többe kerül az előállítás. A két hatás összességében azt eredményezné, hogy az átlagos fogyasztói árszínvonal akár még nagyobb mértékben is nőhet, mint amennyivel több pénzt kapnánk a fizetésemelések miatt.

Még rosszabb lenne a helyzet, ha az állam duplázná meg egy csapásra a kiadásait: elszabadulna az államháztartási deficit. Emiatt, hogy az egyensúlyközelibb helyzet helyreálljon, adót kellene emelni, vagy egyéb közterhekkel kellene ellensúlyozni a kiadásnövekedés hatását.

Ez pluszköltséget jelentene a vállalatok számára – hiszen ha csak a lakosságtól akarná visszavenni a pénzt, akkor fölösleges lenne szétosztani –, ami újra a kínálati inflációt serkentené. Ráadásul a többletpénz ugyancsak keresleti inflációhoz vezetne, vagyis ebben az esetben is kettős inflációs hatás érvényesülne. A helyzet azonban még ennél is rosszabb: a növekvő deficit ugyanis a pénz leértékelődését is előrevetítené, ami – különösen egy olyan importfüggő gazdaságban, mint a hazai – még tovább növelné az árakat, így végül a több pénz kevesebbet érne.