Sokkal kevesebbet kerestünk

2007.04.19. 10:12
Februárban a jelentős adó- és járuléknövekedés miatt a viszonylag magas bruttó béremelkedés ellenére az egy évvel korábbi szinten maradtak a nettó keresetek. A magas inflációt figyelembe véve mindez a reálkeresetek több mint 8 százalékos zsugorodását jelenti, írja a Portfolio.hu.

Ilyen jelentős visszaesésre nem számítottak a szakértők. Bár az év második felében az infláció gyors mérséklődése miatt a mutató emelkedik, így is kérdéses, hogy éves átlagban valóban "csak" 4 százalék körüli lesz-e a zsugorodás, vagy ennél nagyobb.

Érdekesség, hogy mindez a bruttó bérek gyors növekedése mellett történik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a versenyszektorban a rendszeres kifizetések éves alapon 10,6 százalékkal bővültek, alig estek vissza a sokkolóan magas januári 12.3 százalékról.

A jelenség mögött a dupla minimálbér utáni járulékfizetési kötelezettség állhat, ami jelentősen emeli az alacsonyabb keresetűek után fizetendő közterheket. Általános vélemény, hogy a bruttó keresetek statisztikája felülbecsli a tényleges a bérnövekedést, mivel a megemelkedett járulékteher mellett már nem éri meg a keresetek egy részét illegálisan "zsebbe fizetni", és vállalni az ezzel járó lebukási kockázatot. Ezért általános fehéredés jellemző a szektorra, ám ennek mértéke kérdéses.

Mindenesetre a jegybank a magas bruttó bérnövekedési adatok mellett is nyugodtabb lehet az inflációs kilátásokat illetően, hiszen a lakossági fogyasztás aligha okoz keresletoldali inflációs nyomást az idén. Ez akár azt is jelentheti, hogy a kamatcsökkentés a tervezettnél korábban megkezdődhet. Adamecz Péter monetáris tanácstag legutóbbi nyilatkozata alapján akár az sem kizárt, hogy már hétfőn.

Februárban megtorpant a költségvetési szektorban a létszámapadás, és a szezonális logikának megfelelően 2 ezer fővel emelkedett az állomány. Egyelőre korai lenne arra következtetni, hogy véget ért az államigazgatási szektor zsugorodása. Ehhez érdemes megvárni a következő hónapok adatait.