Tiszavirág-életű lehet a reálbér-emelkedés

2008.12.17. 10:54
Októberben a teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében az átlagos keresetek reálértéke 2,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Ennél magasabb indexről utoljára februárban számolt be a Központi Statisztikai Hivatal.

A reálkeresetek nyáron még stagnáltak, ám az ősszel már növekedni tudtak. Ennek oka elsősorban az, hogy az infláció meredeken zuhanni kezdett, de segített a közszférában megfigyelt megugró bérkiáramlás is - írja a Portfolio.hu. (Ennek okára a KSH nem tér ki, de vélhetően a közalkalmazottak egyszeri juttatásáról van szó.)

A versenyszféra rendszeres bruttó kereseteinek éves indexe - amit inflációs szempontból a jegybank is figyelni szokott - 9-ről 8 százalékra esett vissza. Mivel október elején még nem ütött be teljes erővel a pénzügyi krízis, a béralkalmazkodásnak még csak halvány nyomai lehetnek az ősz közepi adatokban. Éppen ezért a 8 százalék összességében nem számít inflációs szempontból rossz adatnak, várhatóan a következő négy hónap ad választ majd igazán arra, hogy a bérdinamika igazodik-e recessziós környezethez, és így az alacsonyabb inflációhoz.

A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál a létszám 0,8 százalékkal csökkent éves alapon, a foglalkoztatottság enyhe visszaesését a mintavételes statisztika is visszaigazolja. Októberben az előző hónaphoz képest is visszaesést mért a KSH, a 13,5 ezres csökkenés meghaladja a szezonálisan indokolható mértéket, vagyis nem kizárt, hogy már a tőkepiaci válság jeleit, az elbocsátások első hatását láthatjuk.

A költségvetési szektorban viszont rövid bázison vizsgálódva megállt a létszámcsökkenés. A kormányzat a bejelentések szerint a recessziós időszakban nem is tervez további leépítéseket, ezért várhatóan "csak" a versenyszektor munkaerő-állománya sínyli meg a válságot.