A Mol részvényeseire vadászik az OMV

2007.09.25. 15:18
Jó ajánlatot tettünk, éppen a Mol részvényesei kérték, hogy terítsük ki kártyáinkat. Most nem az a kérdés, mit válaszol nekünk a Mol vezetése, hanem az: hogyan magyarázza meg saját részvényeseinek az ajánlat elutasítását, és mit lépnek ők – mondta az Indexnek Wolfgang Ruttenstorfer. Az OMV vezérigazgatója közölte, ők várnak.
Fotó: Szémann Tamás

Elemzők ellentmondásosan értékelték a mai szándéknyilatkozatot és az OMV esélyeit, de abban egyetértettek: megkéstek a lépéssel, júniusban kellett volna a saját logikájuk szerint ajánlatot tenni, hiszen az ár is kedvezőbb lett volna, és az egyéb feltételek is.

Mi barátokként próbáltunk közeledni, és ennek megfelelően időt akartunk hagyni a Mol vezetésének arra, hogy végiggondolja az ajánlatunkat. De nemcsak ők, hanem az OMV és a Mol részvényesei is. Mindkét cég befektetőivel folytattunk azóta megbeszéléseket, roadshow keretében vázoltuk az elképzeléseinket, és úgy látjuk, nemcsak a mi befektetőink, hanem a Mol részvényesei is támogatnák a két cég egyesülését. De azt kérték: tegyük le a kártyáinkat az asztalra. Ezt tettük meg most.

Az ajánlati ár, ahogy írják is, a júniusi bejelentésüket és az azt követő sajátrészvény-vásárlásokat megelőző nyugalmi állapot jellemző szinthez képest 43 százalékos prémiumot tartalmaz, de még a tegnapi záróárhoz képest is rátettek 18,7 százalékot. Mennyiért vásárolhattak júniusban?

Nem foglalkozunk most ezzel a kérdéssel. Az világos: most az árat tekintve is nagyon vonzó, meggondolásra méltó ajánlatot tettünk le, amely számos egyéb ponton is kedvez a Molnak. Felajánlottuk a közös vezetést, a budapesti központ lehetőségét, hogy mindkét tőzsdén megmaradnak a részvények, és adózási szempontból figyelemmel lennénk az államok érdekeire.

A Mol vezetése azonban elutasította a megkeresését, azt mondták, tárgyalni sincs miről.

Nem meglepetés, eddig is ezt mondták. Mi szeretnénk, ha konstruktívabban állnának a kérdéshez. Ugyanakkor nekünk mondhatják, hogy nem tárgyalnak, de az igazi kérdés az, hogy egy ilyen ajánlat esetében mit mondanak a saját részvényeseiknek. Az egész kérdés úgy került előtérbe, mint valami Mol-OMV vita. Pedig a Mol-részvényeseknek látniuk kell, egy ilyen vonzó ajánlat visszautasítása számukra értékcsökkenéssel jár, az ő pénzük veszhet el. Azt szeretnénk látni, hogy a független részvényesek is kifejthessék véleményüket.

A magyar parlament előtt fekszik a lex Mol. Ha a törvényjavaslatot elfogadják, a tőzsdei cégek vezetése közgyűlési felhatalmazással bármilyen ajánlatot elutasíthat. Vizsgálták a törvényt?

Csak azt tudom mondani, amit korábban is. Erről a magyar parlamentnek kell döntenie, mi csak azt nézzük, hogy az uniós szabályozással összeegyeztethető-e a magyar jog.

És összeegyeztethető?

Nem tudom, nem az én tisztem eldönteni. Az tudom, hogy ezzel kapcsolatban merültek már fel Magyarországon is kétségek, de ebben az Európai Bizottságnak kell döntenie. Az a fontos, hogy a részvényesek tisztában legyenek a szabályozás lehetséges következményeivel.

Kezdeményeztek Brüsszelben eljárást a tervezet miatt?

Nem. Gondolom, Brüsszel figyeli, mi történik.

Előzetes vizsgálatot kértek az egyesülés versenyjogi hatásairól. Magyar elemzők szerint biztosan meg kellene válni az összeolvadó cégnek a térséget teljesen lefedő három finomítója valamelyikétől. Schwechat, illetve a Mol pozsonyi vagy százhalombattai finomítója áldozatul eshetne.

Nem így látom. Arra számítunk, hogy a kúthálózat egy részét el kellene adnunk, de ez nem jelentene áldozatot az egyesülés előnyeihez képest.

A magyar kormánnyal is tárgyalni akarnak. A lex Mol lehet az egyik téma, vagy itt inkább az ellátásbiztonsági kérdések vonatkozásában akarják meggyőzni a magyar politikát?

Egyik kérdés sem megkerülhető. Az ellátásbiztonság vonatkozásban látni kell: vége annak az időszaknak, amikor ez nemzeti kérdés volt. Ma európai megoldásokat, válaszokat kell adnunk. A Mol és az OMV összeolvadása ilyen lehet, az egész régió ellátásbiztonságát jobban szolgálná.

Magyarországon már korábban, sőt legutóbb Bécsben is felvetődött, hogy az OMV a Mol megvételével igazából magát védi egy későbbi orosz, a Gazprom részéről érkező felvásárlási ajánlat ellen.

Az élet kockázatos, nem lehet biztosat mondani a jövőről, de most nem látom sem orosz, sem más ajánlat lehetőségét az OMV-re. Nagyon stabil a tulajdonosi struktúránk. (Az OMV fő részvényesei: az osztrák állami Österreichische Industrieverwaltungs-AG holding 31,5 százalékkal és az Abu Dhabi-i, ugyancsak állami International Petroleum Investment Company 17,6 százalékkal; a szerk.)

Egy lehetséges forgatókönyv szerint ha a Mol most visszautasítja is az ajánlatot, azzal kell kompenzálnia a részvényeseket, hogy visszavonja a saját kézben levő, illetve megvett, de kölcsönadott részvényeket.

Ez is egy útja annak, hogy megoldódjon az egyik probléma, amely ma a tényleges ajánlat útjában áll. A másik a szavazati korlát, amiről a közgyűlés dönthet. A tízszázalékos korlátozás eltörlése feltétele annak, hogy ajánlatot tegyünk. Ezért mondom: arra várunk, hogyan alakulnak a Mol vezetése és a független részvényesek közötti, elkerülhetetlen tárgyalások.

Mennyi idejük van?

Nincs időhatár. Korábban azt mondtuk, 2-3 évbe is telhet, mire lezajlik az összeolvadás.

Mennyit várhatnak arra, hogy egyáltalán eldőljön: jöhetnek-e egyáltalán? Heteket, hónapokat?

Bírjuk részvényeseink támogatását, és azt látjuk, hogy a Mol független részvényesei is támogatnák az egyesülést. De nem ez az egyetlen futó projektünk. Cseppfolyósított gáztároló építését tervezzük, kitermelési projektjeink vannak, a Nabucco vezetékkel összefüggő feladatok is előttünk állnak. Fejlődésünk nem függ a Mol-tranzakció sebességétől.