Vége a szlovák rendszám aranykorának?

2008.07.15. 07:54
Július végére, augusztus elejére kaphat tájékoztatást szlovákiai társszervétől a Vám- és Pénzügyőrség a szlovák rendszámmal itthon közlekedő autók ügyében. A hírek szerint a VP a szlovák rendszámmal rendelkezők adatait továbbította a szomszédos hatóságnak, hogy "káderezzék le" őket: kik és mit csinálnak valójában Szlovákiában.

A szlovák rendszámos ügylet azért vonzó, mert Szlovákiában nincs regisztrációs és cégautóadó, és alacsonyabb a biztosítás díja is. Vagyis éves szinten több százezer, de akár több millió forintot is meg lehet spórolni. A becslések szerint tízezer olyan autó közlekedik Magyarországon, amelyeket szlovák rendszámmal láttak el úgy, hogy a gyakorlatban sem az autónak, sem a tulajdonosának nincs köze Szlovákiához.

Az ügylet elvileg teljesen szabályos, mind magánszemélyek, mind vállalkozások alkalmazhatjá, az ügyintézést még egy honlap is segít leegyszerűsíteni. Ami a magánszemélyeket illeti, az említett honlap szerint az ellenőrizhetetlenség adja a lehetőséget. A szlovákiai autóvásárláshoz nem kell más, mint hogy a tulajdonos 183 plusz egy napot Szlovákiában töltsön.

Ezt azonban senki sem tudja ellenőrizni, hiszen határellenőrzés már nincs: elegendő egy külföldi lakcímet bejegyeztetni. Emellett egy szlovákiai tartózkodási engedélyt és egy szlovák jogosítványt kell igényelni. Az ajánlat szerint mindez három hét alatt elintézhető, 33 ezer korona (vagyis 250-260 ezer forint) költséggel. A tartózkodási engedély megszerzésében is segít az iroda, lakcímet is produkálva 24 ezer koronáért.

A céges megoldással többet lehet spórolni, hiszen így az autóvásárlás áfamentes, és még cégautóadót sem kell fizetni. Ehhez Szlovákiában kell kft.-t alapítani, ott vásárolni áfamentesen egy céges autót, amelyet a tulajdonos majd bérelni fog a cégtől.

Az első esetben azt kell bebizonyítaniuk a hatóságoknak, hogy az autó tulajdonosa nem is tartózkodik Szlovákiában, vagyis a jogviszonya nem érvényes. A cégek esetében pedig arra kell bizonyítékot találni, hogy az autó bérleti szerződése végeredményben fiktív, azaz nincs mögötte valós gazdasági esemény. Ha ez bebizonyosodik, akkor az autósnak nemcsak az lesz a gondja, hogy Magyarországon kell forgalomba helyeznie az autót, hanem az egyéb jogi következményekkel is számolnia kell, ami adott esetben adócsalás is lehet.