A jegybank tartja stabilan a forintot

2008.10.10. 16:31
Az MNB vélhetően beavatkozott a forintpiacon, hogy ne zuhanjon tovább a hazai valuta árfolyama. Sok más deviza nagyot esett pénteken.

A forint meglepően stabilnak mutatkozik a mai kereskedés során, miközben tegnap bő öt százalékot gyengült, 249-ről 265-ig zuhant. A hazai valuta árfolyama az euróval szemben nyolc óra után nem sokkal 272-ig szaladt el, ám gyorsan visszakorrigált és azt követően a 262-265-ös sávban mozog. (A cikk megírása alatt hirtelen beerősödött a forint, 258-ig értékelődött fel.)

Nagy valószínűséggel az MNB interveniál a piacon, forintot vesz az eurótartalékaiból - mondta lapunknak egy elemző. Az is erre utal, hogy Ázsiában, Mexikóban, Brazíliában, Ausztráliában a helyi valuták drasztikusan vesztettek értékükből ma, a lengyel zloty is gyengült.

Térségbeli valuták mozgása (az euróhoz viszonyított árfolyam)
 okbóber 3. október 10.
(napon belüli leggyengébb árfolyam)
változás %-ban
cseh korona 24,8 24,87 -0,28
lengyel zloty 3,39 3,65 -7,67
szlovák korona 30,214 30,845 -2,09
magyar forint 245 272 -11,02

Simor András jegybankelnök egy ma reggeli sajtótájékoztatón jelezte, hogy megfontolják minden eszköz bevetését, amivel a makroparaméterek, az inflációs cél által megkívánt forintárfolyamot biztosítani tudják.

A jegybank tartalékai 17 milliárd euró körülire rúgnak. Az elemző úgy becsli, a mai esetleges beavatkozás nem emésztett fel sokat a jegybanki tartalékokból, néhány százmillió eurónyi euróért vehetett forintot a jegybank, erősítve, illetve szinten tartva a hazai fizetőeszköz árfolyamát. Erre azért volt szükség, hogy legyen egy stabil pont a rendszerben, a forint ne zuhanjon tovább, máskülönben a pénzpiaci hisztéria tömeges méreteket ölthetne, a lakosságra is átterjedne a pánik, amely súlyosbítaná a helyzetet.

A magyar állampapírpiac tegnap délután teljesen "kiszáradt", vagyis nem volt, aki vegyen az állampapírokból, a hozamok az egekbe emelkedtek. Az állampapírpiac azóta sem indult be, nincs vételi oldal: ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy nincs kereslet a forintban meghatározott kötvények iránt. Ez azért baj, mert azt jelzi, a nemzetközi összehasonlításban magas kamat ellenére a befektetők félnek más devizáért forintot venni, tartanak annak gyengülésétől. Azzal viszont, hogy nem veszik a forintot, azaz nem eladható a magyar pénz, ugyanúgy, mint minden piaci termék esetében, csökkentik annak árát.