Négyszáz településen áll le az OTP jelzáloghitelezése
További Magyar cikkek
Legalább ötmillió forintot ér a Békés megyei Almáskamaráson egy családi ház, mégsem fogadják el ezentúl ingatlanfedezetként az OTP-nél. Az RTL Klub híradója felidézi: a bank három csoportba sorolja a településeket az alapján, mennyire adhatók el az ingatlanok. Mint az Index korábban elsőként megírta, a nagybank szigorítja a hitelezési feltételeit, és a III. kategóriában lévő településeken nem nyújt tovább jelzálogalapú hitelt.
A kategóriák fő meghatározója az ingatlan elhelyezkedése, pontosabban az, hogy mekkora településen helyezkedik el – mondta az Indexnek egy hitelügyintéző. A megyei jogú városok és a főváros általában I-es kategóriába tartozik, a II-es és III-as kategória között a község nagysága, illetve az ingatlan forgalomképessége tesz különbséget. Összegezve: a a kisközségekbeli (falu, illetve néhány ezer fős lakosságű települések) ingatlanokra az OTP nem ad hitelt. Ezeket a kategóriákat a bank kockázatkezelői állították fel, így egy ügy befogadásakor már irányítószám alapján meg tudják mondani a fiókban, hogy az adott ingatlanra tud-e hitelt nyújtani a bank. Az OTP az Index megkeresésére nem árult el részleteket a szigorításról.
A bank szombat délután adott ki közleményt. Eszerint ingatlanfedezet-értékelési rendszerében az OTP Csoport három kategóriába sorolja kockázati szempontból az ingatlanokat, azok forgalomképessége szerint. A minősítés alapját objektív mérő- és mutatószámok - ingatlanforgalmi statisztikai adatok, KSH kistérségi elemzések (például migráció), új építésű ingatlanok és a forgalmazott ingatlanok arányszáma – adják.
A közel 3200 magyarországi településen található mintegy 4 millió 200 ezer lakóingatlan mindössze 1,5 százaléka tartozik jelenleg a harmadik kategóriába, ezek az ország 300 településén vannak. Ez a 300 település része az ország 28 halmozottan hátrányos kistérségének, amelyek a hétéves EU-s költségvetési periódusban helyzetük javításához európai uniós forráshoz juthatnak.
Az RTL híradója szerint a csaknem 3200 magyar település egynyolcada, nagyjából 400 község tartozik abba a harmadik kategóriába, ahol a legrosszabb esélyek vannak az ingatlanok eladására. Így ezeken a helyeken többé nem fogad el ingatlanfedezetet az OTP. Azaz az ott élők a banknál sem lakáshitelt, sem más jelzáloghitelt nem tudnak felvenni.
A televízió megkeresésére az OTP elismerte, hogy szigorítanak, de a részletekről nem beszélnek. Illés Zoltán, a bank lakossági igazgatóságának ügyvezetője csak annyit mondott: „a nemzetközi pénzpiaci hatások és a reálgazdasági folyamatok miatt a hitelfelvétel feltételein szigorítottunk”.
Az RTL honlapjára mindazonáltal felkerült egy lista a 3. kategóriába sorolt községek állítólagos névsorával (itt olvasható Word-formátumban). Az RTL információi szerint a hitelezésből főleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településeket zártak ki, ahonnan összesen 126 falu vált hitelképtelenné.
A feketelistára Hajdú-Biharból 18, Tolnából 25, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 66, Somogyból 36, Békésből 19, Baranyából 103, Bács-Kiskunból 4, Nógrádból 1 település került fel. Néhány falu a legfejlettebb régiókból is feketelistás lett, így járt a Pest megyei Csörög, a Győr-Moson-Sopron megyei Károlyháza és a Fejér megyei Előszállás. Összesen 7 olyan megye van (Vas, Zala, Veszprém, Komárom-Esztergom, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád), ahonnan egy település sem tartozik a 3. kategóriába.
Az egyik ingatlanforgalmazó szerint az ügyfelek egy részét nemsokára a többi bank is kizárhatja a hitelezésből, olvasható az RTL honlapján. „Jelenleg egy bankról tudunk még amelyik szigorított a hitelkondíciókon. A finanszírozási arányt csökkentették a hitelfelvételnél. Más bankok nem tettek ilyen lépéseket, de amennyire tudjuk készülnek” – nyilatkozta a kereskedelmi tévének Bánhegyi Attila, a Remax Centrum ügyvezetője.
A településeken felháborodva fogadták az állítólagos feketelistázásuk tényét. A Beol.hu arról számol be, hogy a listán szereplő Békés megyei Kötegyán önkormányzata "a súlyosan diszkriminatív döntés kivizsgálását kezdeményezi az állampolgári jogok országgyűlési biztosánál".
Az OTP ugyanakkor közleményében azt hangsúlyozza: tények támasztják alá a bank szigorú fedezetértékelési rendszerének indokoltságát. Teljességgel megalapozatlan tehát minden olyan közlés, amely azt állítja vagy sugallja, hogy a bank indokolatlanul megkülönböztet akkor, amikor a szigorú kockázatkezelési elveknek megfelelően felelős pénzügyi szervezetként következetesen nem fogad be fedezetként forgalomképtelen ingatlant.