További Magyar cikkek
Egyes kocsikra tripla súlyadó
Az új súlyadó nem a súly alapján mér majd (a régi teher kiváltsága csak a teherautókra és a buszokra marad) - ráadásként így dupla annyit fizethet majd az autós. A személygépkocsi-tulajdonosok számára az adó tulajdonképpen az értéket követi majd: a fiatalabb gépek birtokosai többet, az öregebbekkéi kevesebbet fizetnek majd - az oldtimer-tulajdonosok nagy előnyt élveznek. Az adót a kilowattban mért teljesítményre vetik ki. Új kocsiknál minden kilowattra 300 forint jut, ez egy lóerőre 220 forintot jelent. A tízéves autóknál azonban már ennek harmadából megúszható az adófizetés: mindez ismét az autópark elöregedéséhez vezethet.
|
A bérletpénz adómentessége nem változik
A sajtóban megjelent, a bérletpénz adókötelessé válásával kapcsolatos híreket a Pénzügyminisztérium cáfolja. A PM szerint a bérletpénz adómentes juttatásnak minősül, ennek megváltoztatását nem tervezik. A munkavállaló számára a BKV bérlet és a munkábajárás költségtérítése adómentes béren kívüli juttatásnak minősül a hatályos személyi jövedelmadó törvény szerint, és ugyanez a szabály marad érvényben a következő évre is - áll a tárca közleményében. Nem változik a törvénynek az az előírása sem, hogy a munkáltató is adómentesen adhat dolgozói részére az adóévben 400 ezer forintos összértékig egyes béren kívüli juttatásokat, ide értve a helyi utazási bérletet is.
Amnesztia a házipénztárra
Akad azért jó hír is: nemcsak a külföldi feketevagyon, hanem a házipénztárban tartott - vélhetően fiktív - óriás készpénzmennyiség is kifehéríthető lesz. A 2006-os mérlegzárás után tízszázalékos adómegfizetéssel ki lehet venni osztalék formájában a fiktív készpénzt, ráadásul a terhet ötéves részletben is meg lehet fizetni - kész a menekülési út a kényszervállalkozásoknak.A külföldre kimentett vagyon előtt azonban még nem nyílnak meg a kapuk: azok a paragrafusok még nem készültek el, amelyek - az ígéretek szerint - a június 9-e előtt külföldre kivitt vagyonok legalizálását szolgálnák tízszázalékos adó megfizetése mellett. Igaz, utóbbi jogszabállyal kapcsolatban számos megválaszolatlan kérdés van, például az: érdemes-e egyáltalán ilyen amnesztiát bevezetni, nem rontja-e jobban az adómorált annál, mint amennyi bevételt hoz?