Szili megmentette a kormánynak nagy szívességet tevő független képviselőt

2008.10.06. 21:50
A Fidesz által kezdeményezett kettő helyett csupán egy helyen cserélődött ki ma a parlament költségvetési és pénzügyi bizottsága, csak az egyik független honatyát váltotta fideszes képviselő a testületben. A költségvetési bizottságban most 14-14-re áll a kormánypárti és az ellenzéki oldal, a mérleg nyelvét Lengyel Zoltán független képviselő játssza, aki már kétszer nagy szívességet tett a kabinetnek.

Mint beszámoltunk róla, a legnagyobb ellenzéki párt egy javaslatot nyújtott be, amelynek eredményeként a költségvetési és pénzügyi bizottság két független tagja kikerülne a grémiumból, helyükre pedig két fideszes képviselő ülne. Az Országgyűlés mai ülésén csak arról szavazott, hogy Tóth Andrást Borsos József váltja, ám arról már nem voksolt, hogy az így egyedüliként maradó független tag, Lengyel Zoltán kikerüljön-e a bizottságból.

A Lengyel sorsáról döntő parlamenti szavazást Szili Katalin házelnök akadályozta meg, az ő döntése volt ugyanis, hogy ne kerüljön a Ház elé most ez a kérdés. Szili azzal érvelt álláspontja mellett, hogy előbb meg kellene kérdezni Lengyel Zoltánt, vajon elfogadná-e a költségvetési és pénzügyi bizottsági székéért más bizottságban felajánlott helyet. Lengyel Zoltánt azonban a mai nap folyamán egy percre sem sikerült elérni, mondta lapunknak Varga Mihály, a költségvetési és pénzügyi bizottság elnöke, a Fidesz alelnöke. (A költségvetési bizottság idei 22 ülését kivétel nélkül elmulasztó Tóth András a szociális bizottságba került, onnan jött át Borsos József a helyére.)

Így legkorábban jövő héten kerülhet az Országgyűlés elé Lengyel bizottsági pályafutásának kérdése. Ennek azonban jelentősége van.

A költségvetési bizottságban a Tóth-Borsos-csere következtében most 14 szocialista és 14 ellenzéki tag van, no meg függetlenként Lengyel Zoltán. Lengyel a bizottság múlt heti ülésére be sem ment, amikor meghallotta, hogy még nem voksolt a grémium az akkor a napirenden levő fajsúlyos ügyről, a jövő évi adócsomagról, így pedig megmentette a kormányzó szocialistákat egy nagy pofára eséstől.

A költségvetési bizottság napirendjén e héten, csütörtökön két nagy érdeklődésre számot tartó pont is van. Egyrészt meghallgatják az illetékeseket arról, hogy miért hajtott végre nagy mértékű költségvetési revíziót a 2007-es államháztartási adatokon a KSH. Másrészt az SZDSZ által javasolt és a szocialistákat elfogadása esetén kényszerpályára állító, a költségvetési plafon bevezetését elrendelő és néhány hét alatt 320 milliárdos kiadáslefaragást maga után vonó törvényjavaslatot is megvitatják a költségvetési bizottságban. Mivel nem kormányzati, hanem egyéni képviselői törvényjavaslatról van szó, amely költségvetési jellegű, ezért a főbizottság szerepét a költségvetési és pénzügyi bizottság játssza. A bizottság döntésétől függ, hogy a parlament tárgyalja-e a szóban forgó liberális, a többi ellenzéki párt első jelzései alapján valószínűleg az ellenzéki oldal támogatását is bíró törvényjavaslatot.

Ehhez az kell, hogy egyszerű többséget kapjon a költségvetési bizottság ülésén. Ha Lengyel a múlt heti akciójához hasonlóan most sem megy be, és ha rajta kívül mindenki ott lesz, akkor vélhetően 14-14 lesz a voksarány, tehát szavazategyenlőség alakul ki, ekkor pedig a bizottság elnökének szava, Varga Mihály voksa dönt - minden bizonnyal arról, hogy az Országgyűlésben kezdődjön el a javaslat vitája, tárgyalása, és ha minden a liberálisok terve szerint alakul, október 20-án annak zárószavazását is megejthetik. Ám ha Lengyel most mégis bemegy a bizottsági ülésre és a kormánypárti szocialistákkal együtt szavaz, azzal megtorpedózza a javaslat tárgyalását, egyértelművé téve, hova húz.