A kormány fenyegetőzik a Tokaji ügyében

2008.08.15. 16:35
A kormány Olaszországgal és Szlovákiával szemben is lépéseket tervez a tokaji bor és borvidék megóvása érdekében - jelentette be Daróczi Dávid kormányszóvivő. Az olaszok továbbra is használják a betiltott Tocai márkanevet, a szlovákok pedig talán még a Tátrában is Tokajskát termelnének.

Magyarország számára alapvető fontosságú, hogy az eredetvédett földrajzi nevet csak magas minőségi követelményeknek megfelelő borkészítmények viseljék &ndah; mondta Daróczi Dávid a kormány szerdai döntése után. Jelenleg ezt az elnevezést olyan borok is viselik, amelyek nem teljes mértékben felelnek meg az elvárásoknak. Ellentétes például az európai közösségi joggal az, hogy egyes olasz borokat Tocai megnevezéssel jelölnek meg.

Ezt a döntést az Európai Bizottság többször megerősítette, de Olaszország továbbra sem tartja be, ezért a kormány cselekvési tervet fogadott el, hogy érvényt szerezzen a magyar érdekeknek. A Tocai friulano vagy Tocai italico az olaszországi Friuli-Venezia Giulia tartományban hagyományosan termesztett szőlőfajta, melyből leginkább a francia eredetű Sauvignon Vert fajtára emlékeztető, a Tokajival ellentétben kifejezetten száraz, fiatalon fogyasztott bort állítanak elő. A magyar Tokaji földrajzi megjelölés védelme céljából született megállapodás megtiltotta a Tocai kifejezés használatát a fent nevezett olasz borok leírására, egy 2007. március 31-ig tartó átmeneti időszakot követően, amelyet az Európai Legfelsőbb Bíróság 2006. szeptemberében meghozott, sokéves jogi huzavonát lezáró ítélete is megerősített.

Daróczi Dávid a cselekvési terv részleteiről elmondta, Magyarország először az olasz féltől és az Európai Bizottságtól kér tájékoztatást arról, mit tesznek a jogellenes helyzet megszüntetéséért. A kormány az európai parlamenti képviselőket is bevonja az ügybe, ha mindezek után sem várható a visszás helyzet rendezése, Magyarország bírósági eljárást kezdeményez.

Az olasz fél hozzáállása azért is érthetetlen, mert – ahogy korábban megírtuk – a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól július elején kapott tájékoztatás szerint a közelmúltban meghozott olasz bírósági ítéletek is eltiltották az olasz termelőket mind tartományi, mind országos, mind közösségi szinten a Tocai név használatától. Ezáltal megszűntek az utolsó jogi lehetőségek is a megtévesztő névhasználat folytatására. A névhasználati vitát az uniós hivatalok is lezártnak tekintik, de a névhasználati előírások betartását kiemelten ellenőrzik.

Szlovákia nem tartja be a megállapodásokat

Szlovákiával kapcsolatban az okoz gondot, hogy a területi korlátozást nem tartja be a szomszédos ország.

A tokaji borvidék egy része átnyúlik Szlovákiába, ezért az ezen a területen termelt borok az uniós joggal összhangban viselhetik a tokaji, azaz Tokajska nevet. Szlovákia és Magyarország 2004-ben aláírt egy megállapodást, amelyben a szlovák fél vállalta, hogy a névhasználat érdekében a határon átnyúló borvidéki területet pontosan lehatárolja, majd gyakorlatilag bevezeti a márka- és eredetvédelem érdekében megalkotott magyar szabályozási és ellenőrzési rendszert, amit eddig nem tett meg.  A megállapodás érdekében Magyarország tette azt a kompromisszumos javaslatot, hogy az 1908-as bortörvény alapján meghatározott, a határon átnyúló tokaji borvidéki területet 174 hektárról növeljék meg 565 hektárra.

A két ország arról is megállapodott, hogy együtt nyújtja be az uniós borreform keretében az új eredetvédelmi szabályok szerinti termékleírást. A szlovák területi igények miatt nincs megegyezés a két fél között, sőt a szlovák fél bejelentette, hogy önálló termékleírást készít, és önálló borvidéket hoz létre.

Magyarország az Európai Bizottság állásfoglalását kéri arról, hogy összeegyeztethető-e a közösségi joggal a két borvidék és a két árujelző, a Tokaji és a Tokajska – közölte a kormányszóvivő. A cselekvési terv szerint, a bizottság írásbeli válasza után, a kormány folytatja a tárgyalásokat a szlovák féllel. Magyarország számára az lenne elfogadható, ha Szlovákia 565,2 hektárra csökkentené a szőlőterületeket, vagy a tokaji borvidékre eső településeket négy falura csökkentené.

Közvetlen kár a hazai termelőknek

Marcinkó Ferenc, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke azt mondta, hogy elégedettek a kormány tervezett lépéseivel, és szerintük is elsősorban az Európai Unió illetékes bizottságánál kell eljárni az ügyben, mert a bizottság feladata, hogy tartassa be a tagállamokkal vállalt kötelezettségeiket.

A névhasználatról évek óta tartó vitával kapcsolatban megjegyezte: nem lehet megbecsülni, hogy ez mekkora kárt okozott a történelmi borvidéknek. Az "olasz tokaji" elsősorban erkölcsi kárt okoz, és nem gazdaságit. A két bor jellege ugyanis más, ám a név megtévesztő, aki olasz tokajit kap, csalódhat, hogy ilyen a világhírű magyar bor. A szlovákok esetében más a helyzet, itt lehetséges gazdasági kárról is szó van. A jelenlegi területen a szlovák szőlőtermelők borai egyelőre belföldi fogyasztásra készülnek, ám amennyiben nem történik változás, exportra is kerülhetnek tokaji névvel ellátott szlovák borok.