2024. június 29. 18:00
Svájc
Olaszország
Olympiastadion Nyolcaddöntő
2024. június 29. 21:00
Németország
Dánia

Ügyvédekre csap le az APEH

2006.12.22. 08:41
Katasztrofális következményekkel járhat a jogi szakmákban dolgozók jövedelmére, ha az APEH alkalmazotti jogviszonnyá kívánja átminősíttetni az ügyvédi irodák és a más irodához tartozó ügyvédek közötti megbízási szerződéseket is, állítják szakértők. Piaci hírek szerint már több irodánál is vizsgálódott a hivatal, és néhány nagynevű nemzetközi iroda magyar partnerirodájánál kifogásolt megbízási szerződéseket az adóhivatal.

Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal 2006. június 30-ig adott határidőt a cégeknek, hogy önkéntesen "átminősítsék" a színlelt szerződéseket. Az ilyen szerződések esetében a "megbízott" tulajdonképpen állandó alkalmazásban áll a cégnél, ám például evás vállalkozóként lényegesen kevesebb adót fizet, a cég pedig nem kötelezett járulékok fizetésére.

Ügyvédi körökből származó információk alapján azonban az APEH már a moratórium lejárta előtt elkezdett vizsgálódni. Dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke elmondta: az APEH több budapesti iroda esetében is aggályosnak találta, hogy az ügyvédi irodák megbízási szerződéssel "kvázi" alvállalkozóként alkalmaztak olyan ügyvédeket, akik nem tagjai az adott irodának, ám a szerződésekben dominált a munkajogi elem. Például az ügyvéd teljes munkaidejében vagy kizárólagossággal dolgozott az irodának. Ha a megbízások nem esetiek, akkor az APEH átminősíttetheti a szerződéseket - tette hozzá Bánáti. Az elnök úgy tudja, hogy több iroda bírósághoz fordult az APEH szándéka miatt, és van, ahol per is folyamatban van, de bírósági döntés még nem született. Hozzátette, hogy mivel az APEH a kamarát nem kereste meg, ezért az nem hozott állásfoglalást.

Közjogi státus

Dr. Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke elmondta, hogy az Alkotmánybíróságnak az ügyvéd közjogi státusával kapcsolatosan kifejtett álláspontját és az ezzel összhangot mutató korábbi APEH-álláspontot tartják helyesnek. Eszerint az ügyvéd közjogi szereplő, és jogviszonyának megítélésekor a státus az irányadó. Ekkor az APEH ellenőrzési elnökhelyettese, Vámosi-Nagy Szabolcs úgy nyilatkozott, hogy nem lehet átminősíteni a megbízási szerződéseket alkalmazotti viszonnyá.

"A közjogi státusban lévő és kizárólagos ügyvédi tevékenységet végző ügyvéd megbízási jogviszonyait - a speciális közjogi kivételszabály folytán - akkor sem lehet munkaviszonnyá átminősíteni, ha az úgynevezett ťmásodlagosŤ jegyek is bizonyíthatóak a jogviszonyban. Ha a felek akarata ügyvédi jogviszony végzésére irányult és az ügyvédek azt is végeztek, akkor a színlelés polgári jogilag is kizárt" - tette hozzá Réti.

Jogászkodnak a jogászok

Az APEH több irodánál vizsgálódott, és egyes esetekben tett is megállapítást a megbízási szerződésekkel kapcsolatban, valamint pénzbüntetést szabott ki. Ezeket a határozatokat az irodák bíróság elé vitték, és az APEH módosította határozatait. Ennek értelmében jelenleg nincs pénzügyi követelése az irodákkal szemben, ám a jogalap kérdésében továbbra is vita van. Az adóhivatal adótitokra hivatkozva megtagadta a hírek kommentálását vagy hogy megnevezze az irodákat.

Egy neve elhallgatását kérő ügyvéd szerint katasztrofális következményekkel járhat az számos ügyvédi irodára nézve, ha

valamelyiket megbüntetik, az irodák közti egyes megbízási szerződéseket átminősíttetik, és ebből precedens lesz. Jelenleg az a legnagyobb kérdés adózási szempontból, hogy ha egy ügyvédi iroda megbízási szerződésben áll egy másik ügyvédi irodával (magyar partneriroda), akkor a partnerirodánál dolgozók alkalmazotti viszonyban állnak-e a megbízó irodával.

Három alkalmazási gyakorlat

Szemmel láthatólag az adóhivatal azt szeretné, ha ilyen esetben alkalmazottként lehetne kezelni az ügyvédeket. Ebben az esetben ugyanis az irodáknak járulékot kellene fizetni a megbízási szerződéssel dolgozók után, akik viszont elesnének a pénzügyi szempontból jóval kedvezőbb evás adózás lehetőségétől. Ugyanakkor az ügyvédek szerint az ügyvédi tevékenység lehet megbízás alapú is több országban, például a kontinentális jogot alkalmazó Franciaországban vagy az angolszász joggyakorlatot folytató országok közül Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban.

Jelenleg három "alkalmazási" gyakorlat áll a magyar ügyvédek előtt, bár a szabályozás miatt bizonyos konstrukciók esetében elég nehéz a cégből kivenni a profitot. A megbízásos/projektalapú működés az, amely a legkevésbé tetszik irodák esetében az adóhivatalnak, bár itt alkalmazható az ügyvédek számára legelőnyösebb evás forma. Emellett tagként is be lehet lépni egy irodához, ez a modell azonban szervezeti problémákat teremthet. Az ügyvédi iroda tagja tipikusan adóköteles osztalékjövedelmet realizál az ügyvédi iroda jövedelméből, amelyet társasági és szolidaritási adó is terhel. Ezenkívül még létezik az alkalmazott ügyvédi státus, ám ügyvéd jelenleg csak ügyvédi irodánál állhat alkalmazásban. Pénzügyi szempontból ez a megoldás a legkedvezőtlenebb mind az ügyvédek, mind pedig az ügyvédi irodák számára, mindemellett ez a konstrukció sokak véleménye szerint idegen az ügyvédi működés természetétől.