A kormányzati prognózis és a tények közötti eltérés több okra vezethető vissza. Az egészségügyi kassza kiadásainak fékezése - például ezekkel a díjakkal - a reméltnél is jobban sikerült, ami megmutatkozott a betegforgalom visszaesésében. Valószínű továbbá, hogy a fizetési kötelezettség ellenére az orvosok nem mindig kérik el a pénzt a látogatóktól.
Nem itt jelenik meg ugyanakkor a hatása azoknak az orvos-beteg találkozóknak, amelyek után visszaigényelheti a díjat a páciens (mert elérte az évi húsz alkalmat), ugyanis azt a külön büdzséből gazdálkodó önkormányzatok rendezik. Az év során meglepően stabilan gazdálkodó Egészségbiztosítási Alap októberben "döccent", 15,4 milliárdos deficitet mutatott. Ezért egyértelműen a gyógyító-megelőző ellátások a felelősek, amelyekre 16 milliárd forinttal többet költöttek, mint szeptemberben.
Nincs veszélyben az alap mérlege, tíz hónap alatt 26,7 milliárdos többlet halmozódott itt fel. Ez bő 49 milliárddal jobb az időarányosnál (egy hónapja még 62 milliárd volt az előny), s bár novemberben a tb-alapoknál súlyos deficitet vár a PM, ez az extra nyugdíjkiadások miatt alakul így.
A gyógyszerek ártámogatására 25,3 milliárd forintot költöttek az előző hónapban, időarányosan eddig 35 milliárd forint ebben a kasszában a megtakarítás. Ezen belül azonban az általános támogatási keretben 12 milliárdos túllépés mutatkozik - amit ellensúlyoz a gyártók 19,8 milliárdos, nem önkéntes hozzájárulása a kiadásokhoz. Ez időarányosan még így is 18 milliárddal kevesebb, ezzel együtt októberben is szufficites lett volna az alap.