Magyar vendégmunkások ezrei Romániában

2008.06.03. 11:55
Hiába az európai összehasonlításban alacsony átlagbérek, a hiányszakmákban a keleti magyar megyék munkanélkülijeinek is vonzó lehet Romániában dolgozni. És mennek is, sokan. Erdélyben már jobban bérek, több tízezer magyar is dolgozhat ott.

Románia egyike az Európai Unió legolcsóbb munkaerejét biztosító országának, a munkaerő bérezés ranglistáján mindössze Bulgária van hátrább - áll az az Európai Unió Statisztikai Hivatala (EUROSTAT) közzétett jelentésben. A dokumentum szerint a romániai munkaerő óránkénti bére 2,86 euró, a bolgár munkás pedig óránként mindössze 1,65 eurót keres szemben a listavezető Svédországgal, ahol ez az összeg eléri a 32,16 eurót. Magyarország sincs előkelő helyen a ranglistán, 6,34 euróval messze elmarad a 20,35 eurós átlagtól.

Magyarok Romániában

Nagyváradi, aradi, temesvári építkezéseken magyar melósok dolgoznak, Erdélyből áttelepült fiatalok költöznek vissza Romániába, ahol egy bankfiók vezetője kétszer-háromszor többet keres, mint a közép-európai kollégái. Jól képzett szakmunkások nettó százezer fölött vihetnek haza. Forintban, de a pénzt inkább lejben kérik, mert úgy jobban járnak. Magyar munkásokkal a román gazdasági csoda nyomában – olvassa újra októberi riportunkat.

Mindezek ellenére több tízezerre tehető a magyarországi vendégmunkások száma Románia nyugati megyéiben. Winkler Gyula ezen kijelentéséről az erdélyi Krónika napilap hétfőn számolt be. Az RMDSZ-es politikus azt állítja: az Arad, Bihar és Temes megyében működő kereskedelmi kamaráktól, valamint az itt tevékenykedő üzleti köröktől szerzett információi szerint jelentős számú magyar állampolgár vállal munkát a Partiumban, számuk pedig a közeljövőben növekedni fog.

"Becslések szerint két éven belül eléri a 400 ezer főt a romániai munkaerőhiány, amelynek természetesen csak kisebb hányadát lehet majd Magyarországról pótolni. A munkaerőpiacon mutatkozó hiányra részben a külföldön dolgozó román vendégmunkások hazacsalogatása jelenthet gyógyírt, emellett mindenképpen számítani kell az Európa keleti feléből érkező munkavállalókra is" - hangoztatta az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi és régiófejlesztési bizottságának tagja. Winkler Gyula – aki tavaly novemberi EU-képviselővé választásáig töltötte be a kereskedelmi miniszteri tisztséget a Tariceanu-kormányban – hozzátette: a magyar munkaerő-áramlás is azt bizonyítja, hogy Erdély nyugati fele jelentős gazdasági fellendülésen ment keresztül az elmúlt években. Mint ismeretes, a partiumi településekre elsősorban Magyarország keleti megyéiből ingáznak munkások, ahol a munkanélküliség aránya eléri a húsz százalékot is.