Viharos hullámzás a piacokon

2008.01.22. 17:28
Ellentmondásosan reagáltak a piacok még délelőtt elterjed hírek szerint összehangoltnak várt, közös európai-amerikai kamatvágásból megmaradt önálló Fed lépésre: az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény 4,25 százalékról 3,50 százalékra mérsékelte a dollár kamatát, amire az európa tőzsdék többsége, köztük a budapesti is magához tért. Az USA-ban, az európai idő szerint délutáni nyitást követően viszont tovább estek a mutatók, így erősen kérdéses, mit hoz a holnap a nemzetközi piacokon. A forint mindenesetre nagyot menetelt a délután, az euró ára 261 forint fölül 257 alá csökkent.

A délelőtt még közel öt százalékos mínuszt felmutató budapesti tőzsde végül 0,4 százalékos emelkedéssel zárta a keddi kereskedést: a világszerte leginkább esést mutató banki részvények így sem úszták meg az esést, bár a BUX szempontjából is meghatározó OTP a nap végére már százalékosan alig értékelhető mínuszt mutatott, a papírokat két forinttal a hétfői záróár alatt, 7649 forinton jegyezték. A Mol ugyanakkor 2,3 százalékos emelkedéssel fejezte be a napot.

Összeségében jól alakult a kedd a forint számára is: az euró ára reggel 260 forintról indult, de a forint órák alatt öthónapos mélypontra gyengült, az árfolyam a 261-es szint fölé került. Ehhez képest a nap végére jelentős erősödést mutatott a forint, az árfolyam délután öt után már 256,85 körül mozgott.

Az elmúlt évek legnagyobb napon belüli piaci ingadozásai játszódtak le a mai napon az európai börzéken, de az amerikai határidős indexek is meglehetősen széles sávban mozogtak a tengerentúli nyitás előtt. A tegnap mélyrepülésbe kezdett európai piacok a mai nyitást követően folytatták a lejtmenetet, a főbb irányadó indexek 4-5 százalék körüli csökkenést mutattak, majd később olyan piaci pletykák jelentek meg a piacon, miszerint ma délután közép-európai idő szerint 2 órakor összehangolt kamatvágást jelenthet be a Federal Reserve (Fed), az Európai Központi Bank (EKB) és a Bank of England (BoE) a felkorbácsolt pénz- és tőkepiaci kedélyek megnyugtatása érdekében. A hírre az indexek némileg ledolgozták a nap eleji zuhanást, majd a délután bejelentett 75 bázipontos Fed kamatcsökkentés hírére 1-2 százalékos pluszba rántották a mutatókat a befektetők. A délután folyamán azonban némileg alábbhagyott a pozitív hangulat és az indexek ismét mínuszba fordultak, majd végül emelkedéssel zárták a mai kereskedési napot. A francia CAC 2, a német DAX 0,1 , a londoni FTSE 2 százalékot emelkedett.

A régiós piacok vegyes képet festettek, a cseh PX index 1,7 százalékkal menetelt lefelé, a lengyel WIG-20 1,8-al emelkedett, az orosz RTS pedig 1,6-ot hanyatlott. Kedden – európai idő szerint délután – jelentős csökkenéssel nyitott a Wall Street. A New York-i értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 176 ponttal esett nyitáskor, majd nagyjából negyed óra múltán már 382 pont volt a vesztesége. A Nasdaq piac összetett mutatója 119 pont veszteséget jelzett nyitáskor, majd később 80 pontos csökkenésnél járt.

Vitatható a Fed-döntés

Voltaképpen csak előrehozta a piacon amúgy várt, és az amerikai államkötvények hozamába már be is árazott kamatcsökkentését a Fed - kommentálta az amerikai döntést az Indexnek Samu János. A Concorde elemzője rámutatott: miközben a döntés egyértelmű jele annak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény is erősen tart a recessziótól, hiszen voltaképpen az inflációs szempontokat félretéve, kizárólag a növekedést előtérbe helyező szempontok állnak a döntés hátterében, nem biztos, hogy a lépés eléri várt célját.

Ezt mutatják az első piaci reakciók is: miközben a döntés bejelentése után a részvényárfolyamok megugrottak, és emelkedett az olajár is, utóbbi már fél órával később korrigált. A két dolláros ide-oda elmozdulás azt jelzi: a piac nem biztos abban, hogy az USA elegendő segítséget nyújt a recesszió elkerüléséhez. (Az olajár éves szinten várt csökkenését éppen az alapozza meg, hogy az USA az első félévben recesszióba süllyed, és ezzel visszafogja a globális gazdasági növekedést is, csökken a kereslet az olajra.)

A piac többet vár

A piaci elemzők egy jelentős része úgy véli, a monetáris politikai eszközök önmagukban kevesek ahhoz, hogy a bankrendszerben az egymással szemben felgyülemlett bizonytalan fedezetű hitelek okozta bizalomvesztést, illetve az emiatt lebénult, nagyon megdrágult hitelezést ellensúlyozzák – mondta Samu János, aki maga is kételkedik a Fed lépésének hatásában. Ahogy a másik amerikai állami mentőöv, a Bush elnök által még a múlt héten bejelentett, a piacon ugyancsak fenntartásokkal fogadott fiskális csomag várható eredményében is. Ez utóbbival kapcsolatban a Concorde makróelemzője rámutatott: az USA kongresszusa mellett működő, nagy tekintélyű fiskális tanács (CBO - Congressional Budget Office) is összeállított egy a válságot enyhíteni képes, lehetséges intézkedéseket számba vevő csomagot. Ebben, ha nem is rangsorolták az egyes elemeket, azok súlya mégis értékelhető, márpedig a Bush-csomagba a kisebb hatású, kevésbé jelentős intézkedések tűntek fel.

További, a beavatkozással szembeni kritika lehet az is, hogy a Fed nem várta meg, míg a piac magától mélypontra süllyed: ennek az az előnye lehetett volna meg, hogy miközben a mostani helyzetben a pénzügyi befektetők pánikszerű reakciói határozzák meg a piacot, az egyes, már a becsült fair értékűk alá eső részvények egyre vonzóbbak lehetnek hosszú távon gondolkodó befektetők számára.

Az elmúlt napokban már erősödésnek indult dollár aligha szenvedi meg a kamatvágást, mondta az Index kérdésére Samu János, hiszen annak mértékével már eddig is számoltak a piacon. Ugyanakkor a dollár/euró kurzust alapvetően meghatározza a két devizanemre érvényes kamatok különbsége, és a mostani döntéssel a 4 százalékos eurókamat már magasabb, mint a 3,50-re süllyedt amerikai. Samu János szerint azonban hamarosan várható, hogy az Európai Központi Bank is csökkenti a kamatot: bár Európában még most az inflációs félelmek az erősebbek, mint a recessziós aggodalmak, a trend lassan fordulhat. Ha a januári, egyebek között a béremelések mértékét mutató adatok nem tesznek rá még egy lapáttal az inflációs várakozásokra, alighanem az EKB is lépni fog.