Özönlenek haza a titkos milliárdok az offshore-központokból

2010.02.17. 07:18 Módosítva: 2010.02.17. 07:20
Az offshore központokban kezelt vagyon egyötödét hazautalták az ügyfelek a világban az elmúlt két év során, javarészben a több országban meghirdetett adóamnesztia és az adóelkerülés elleni határozottabb fellépés miatt. Van olyan bank, amelyik kénytelen volt bezárni fiókját, de a legnagyobbak között is találunk olyan patinás intézményt, amelyet még így sem rengetett meg a válság.

Több mint 500 milliárd dollárnyi vagyont transzferáltak haza az ügyfelek Európa offshore vagyonkezelési központjaiból az elmúlt két év során az adóparadicsomokra nehezedő növekvő nyomás és a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt - írja a Financial News. Ez az összeg több mint egy ötödét jelenti az európai offshore központokban kezelt vagyonnak.

A svájci és csatorna-szigeteki számlákat is vastagon érintette a kiáramlás, de ezzel együtt is a legnagyobb tőkekivonást a Liechtensteinben és San Marinóban működő bankok szenvedték el - írja a Wall Street Journal. A bűnbánó ügyfelek hazatérésében nyilvánvalóan nagy szerepet játszottak az adóamnesztiák, különösen az Olaszországban meghirdetett, áprilisig tartó akció, amely eddig 100 milliárd dollárnyi vagyont vonzott vissza az olasz onshore számlákra.

Svájcnak most kicsit rossz lesz

Az olasz intézkedés hatása érthető módon Svájcban a legerősebb, olyannyira, hogy az egyik legnagyobb svájci szereplő, a Bank Sarasin eladta a dél-svájci Luganóban működő leányát az elpártoló olasz ügyfelek miatt. A legnagyobb bankoknak ugyan sikerült némi ügyfélvagyont megőrizni onshore számlákon, de így is érezhető a vagyonvesztés az iparágban.

Nemcsak az adókérdések miatt menekítik természetesen haza a pénzüket a legtehetősebb ügyfelek, sokaknak a válságban forráshiányossá vált vállalkozásaik megsegítése miatt van szüksége a korábban privátbanki számlákon őrzött pénzükre.

Az adóelkerülés elleni kiújult harc ugyanakkor a gazdasági fellendülés esetén is visszatarthatja az ügyfeleket az offshore megoldásoktól, így sok elemző szerint ezeknek a vagyonkezelési központoknak hosszú távon is alaposan megváltozott környezettel kell szembe nézniük.

De még nagy baj nincs

A legnagyobb svájci, magánkézben lévő bankot viszont úgy tűnik, nem érinti túlságosan érzékenyen sem a válság, sem a svájci banktitok körül az elmúlt hetekben újból fellángolt vita, a Pictet & Cie a megelőző évet is meghaladó tőkebeáramlásról számolt be a 2009-es eredményei kapcsán - írja a Business Week. A patinás bank tavaly 20 milliárd frank friss befektetést vonzott, szemben a megelőző esztendő 17 milliárdjával, és a kezelt vagyona így 251 milliárd frankra nőtt az egy évvel korábbi 230,9 milliárd frankról. A bank persze nem kerülte el teljesen a globális pénzügyi viharokat, hiszen az ügyfélállomány csúcs 276 milliárd frank volt 2007 szeptemberében. A további vagyonvesztés megakadályozása érdekében a bank korábbi Julius Baer és Boston Consulting Group tanácsadókkal erősített, részben ennek is köszönheti a tőkebeáramlás újbóli feltámadását. A bank ezzel megelőzte az egyik legnagyobb vetélytársát, a csupán 5.1 milliárd frankot vonzó Julius Baert is.

A bankot jelenleg még vezető szenior partner, Ivan Pictet ebben a hónapban jelentette be, hogy júliusban leköszön posztjáról, és helyét Jacques de Saussure-nek adja át, aki a lapnak adott nyilatkozatában azt mondta, a friss beáramlás legnagyobb része Svájcból és a legnagyobb európai tagállamokból származik.