Egész Görögországban sztrájkolnak

2010. március 5., péntek 11:30 |

Közalkalmazottak ezrei léptek 24 órás sztrájkba Görögországban pénteken a kormány hét közepén bejelentett újabb gazdasági megszorító intézkedései ellen tiltakozva. A görög parlament pénteken dönt a kormány tervezett intézkedéseiről.

Görögország két legnagyobb városában 24 órára leállt a tömegközlekedés, miközben egynapos sztrájkot tartanak a vasúti dolgozók, a tanárok és az állami televízió, valamint a hírügynökség újságírói.

Sztrájkolnak az önkormányzati dolgozók is, az állami kórházak és a villamos művek alkalmazottai pedig csak az elégséges szolgáltatást biztosítják. Emellett a két legnagyobb görög szakszervezet, a magánszektor és az állami szektor dolgozóit tömörítő GSEE és az ADEDY három órás munkabeszüntetésre szólította fel a tagjait pénteken. Ez kihat a bankok, az állami távközlési vállalat és más szolgáltató cégek működésére.

A három órás munkabeszüntetési felhíváshoz csatlakoztak a légiirányítók is. Emiatt az Olympic Air és az Aegean Airlines több tucat járatát törölték, közel negyven másik pedig késéssel indul, illetve érkezik. A két nagy szakszervezet magyar idő szerint 12 órakor kezdi meg a tüntetést a parlament előtt.

A görög kormány kedden 4,8 milliárd eurós költségvetési bevételnövelő intézkedéseket jelentett be, részben az állami alkalmazottak bérének és prémiumainak a csökkentésével, az üzemanyagok és a szeszesitalok áfájának a növelésével.

Pénteken hozták nyilvánosságra azt a felmérést, amely szerint a közalkalmazottak 90 százaléka, a magánszektorban dolgozók 76 százaléka és a nyugdíjasok 68 százaléka ellenzi a kormánydöntést.–

Könnygázt vetettek be a rendőrök a tüntetők ellen pénteken Athénban, ahol a kormány megszorító intézkedési ellen sorozatos megmozdulások vannak. Az AFP helyszínen tartózkodó tudósítójának jelentése szerint a pénteki összecsapás azt követően robbant ki, hogy megtámadtak és megsebesítettek egy szakszervezeti vezetőt.

Az egyik görög tévé felvétele szerint két férfi forró kávét és vizet locsolt Jannisz Panagopuloszra, a legnagyobb görög szakszervezet, a GSEE vezetőjére, aki éppen beszélt a parlament előtt összegyűlt tüntetőknek. Röviddel később egy harmadik férfi odalépett hozzá és megütötte a szakszervezeti vezetőt. A feldühödött tömeg erre rátámadt a parlamentet védő rendőrökre, akiket megdobáltak, mire a rendőrök könnygázzal válaszoltak. Egyelőre nem tudni, hogy vannak-e sérültek. Az incidens idején több ezren gyűltek össze a parlamentnél, miközben a képviselők a megszorító intézkedésekről vitatkoztak.

Címkék:


Kapcsolódó anyagok:

Görögország az IMF-hez fordul, ha az EU nem segít - 2010.03.04.
Uniós illetékeseknek szerint megrázó lenne az IMF-segítség, az euró hírneve forog kockán.
A görögöknek is megvan a Gyurcsány-csomagjuk - 2010.03.03.
1300 milliárdos megszorítás lesz, a közszolgák bérét megvágják, a nyugdíjakat befagyasztják, nő egy sor adó, és jön a szolidaritási adó.
Vérszemet kaptak az euró támadói - 2010.03.03.
Egy hónap alatt majdnem megduplázódott a shortállomány. A nagy fedezeti alapok összejátszhatnak.
h i r d e t é s
h i r d e t é s

Shopline

C-Travel ajánlatok

  • Hamarosan itt a nyár!
    Hamarosan itt a nyár! Gondoljon már most a nyárra és válasszon ajánlataink közül a vakációra! 2.500 Ft / fő / éjtől
  • Utasbiztosítás online Utazása előtt ne feledkezzen meg biztosításáról - online ügyintézés, sorban állás nélkül!
  • Repülőjegy Párizsba Városnézés, programok sokasága. Töltsön el egy kellemes hétvégét Párizsban! Budapest - Párizs repülőjegy 43.080 Ft / főtől

Hirdetés