Kis időre kinyitottak az egyiptomi bankok

2011.02.07. 11:40 Módosítva: 2011.02.07. 12:39
A tüntetések miatt egy hete zárva tartó bankok rövid időre újra kinyitottak Egyiptomban. A pozitív változás azt követően állt be, hogy a kormány felhívta a figyelmet arra: károsan hatnak a tüntetések Egyiptom gazdaságára.

Néhány egyiptomi bank kinyitott pár órára, miután a pénzintézetek egy hétig zárva tartottak a tüntetések közepette elharapódzott bűnözés miatt. Hassan al-Roweny tábornok, az egyiptomi hadsereg parancsnoka úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy: „azt szeretnénk, hogy az emberek visszamenjenek dolgozni, fizetést kapjanak, és az élet visszazökkenjen a normális kerékvágásba”.

A bankokat nyitás után azonnal tömegek árasztották el, az alkalmazottak első dolga az volt, hogy kitaláljanak valamilyen rendszert az ügyfelek fogadására. A múlt héten, mikor a bankok zárva voltak, a pénzkiadó automatáknál hosszú sorok alakultak ki, ahogy az emberek megpróbáltak a pénzükhöz jutni, hogy megvehessék a legszükségesebbeket.

000 Nic536358

A tüntetések a Credit Agricole Bank szerint 310 millió dollárba kerülnek Egyiptomnak naponta. A bank közgazdászainak számításai szerint az egyiptomi gazdaság növekedése 5,3 százalékról lelassul 3,7 százalékra. Vasárnap az egyiptomi font árfolyama tovább gyengült az amerikai dollárhoz képest, 5,90-en állt a bankok bezárása előtti 5,8550-hez képest.

Hoszni Mubarak elnök megbeszéléseket tart a minisztereivel a gazdaság fellendítéséről. Az egyiptomi tőzsde vasárnap nem követte a bankok példáját, még mindig zárva tart – habár egyébként munkanap lenne –, részvényindexének utolsó záróértéke 20 százalékkal alacsonyabb volt, mint a múlt év végi. A tőzsde hétfőn sem nyitott ki, és a jelenlegi hírek szerint kedden is zárva lesz.

Nagyon sok üzlet és gyár is zárva tart a tüntetések óta, néhány termék ára megemelkedett. A kivitel 6 százalékkal volt kevesebb januárban, Samiha Fawzi Ibrahim kereskedelmi miniszter azt mondta, a kormány igyekszik gondoskodni az élelmiszer-ellátásról, hogy az áremelkedéseket és az élelmiszerhiányt visszafogja.

Eddig körülbelül 9 millió turista menekült el az országból. Ez nagyjából 1 millió dollárnyi veszteséget okozott abban az országban, ahol a turizmus a GDP 6 százalékát adja – mondta Omar Suleiman elnökhelyettes.