Egyre több a térségben bevásárlóturista
A volt Jugoszlávia lakói egymáshoz, valamint Bulgáriába és Magyarországra járnak át bevásárolni, nemritkán akár 100 kilométert is utazva az olcsóbb áruk beszerzéséért − írta az IPS hírügynökség. A szerbek kedvelik Macedóniát, ahol mintegy 30 százalékkal olcsóbban juthatnak élelmiszerhez és leárazáskor ruhaneműhöz, mint otthon. Az ország déli részén élők a bolgár piacokat kedvelik az olcsó ruhákért és cipőkért, miközben a bolgárok élelmiszerért járnak át Szerbiába. Azt állítják, hogy még Szófiából is érdemes átautózni a szomszédos országba, ott annyival olcsóbb a hús és a tartós élelmiszer. A határ közeli szerbiai Pirotban szombat-vasárnap egy hentes szerint csak bolgárok vásárolnak, ami megmenti a kereskedőket, akiknek a forgalma drasztikusan megcsappant a szerbek elszegényedése miatt.
A legnagyobb szerbiai határátkelő vámparancsnoka megerősítette, hogy virágzik a bevásárlóturizmus. A fentebb említett áruk sorát még ki is egészítette: a szerbek ledes lapos képernyős tévéket is szívesen vásárolnak a szomszédban, ahol azok mintegy 300 euróba kerülnek az otthoni 450−500 euró helyett. A horvátok elsősorban cigarettát vásárolni mennek Szerbiába, ahol egy csomag 1−1,5 dollár, szemben a hazai, 2,6 dollárt is elérő árával.
A nyugat-szerbiaiak felfedezték, hogy Boszniában érdemes autóalkatrészeket és -gumikat vásárolni, mert nemcsak hogy 20 százalékkal olcsóbbak, de még a 17 százalék áfát is visszakapják, ráadásul tankolni is olcsóbban tudnak.
Mivel a személyi fogyasztásra szánt cikkek után nem kell vámot fizetni, a nyereség jelentős. Ezt csak növeli, hogy az uniós szabályoknak megfelelően 150 eurót meghaladó vásárlás után a bolgár és a magyar határon a vevők visszakaphatják az áfát. Egy szabadkai szerb szerint ez már igazán vonzóvá teszi Szegedet. Szlobodan Kordics elmesélte, hogy ott vett a fiának téli cipőt egy kiárusításon 31 dollárért, ami otthon 117 dollárba került volna, s ez számára óriási megtakarítást jelent.
A térségben Szerbiában a legalacsonyabb a havi átlagkereset, mintegy 390 dollár, s elsősorban a munkanélküliség miatt a 2000-es szintre esett vissza a vásárlóerő, csupán tavaly 30 százalékot zuhant. Horvátországban 956, Bulgáriában 455, Bosznia-Hercegovinában 520 dollár az átlagkereset.
Megnehezíti a szerbek életét az áremelkedések sora, amit nem követnek a fizetések. A szerb rádió ezzel indokolta, hogy elkezdődtek a bevásárlási túrák Magyarországra, ahonnan sajtok, kolbászok, konzervek, édességek és más termékek érkeznek. A piacon az élelem jóval drágább, mint az üzletekben, leginkább Szegedről származnak. Az emberek az egyre rosszabb gazdasági helyzet miatt mind gyakrabban késnek a számlák befizetésével is. Általában minden ötödik háztartás nem fizeti ki rendszeresen számláit.