Csak viszi az adófizetők pénzét az óriásbiztosító

2008.10.24. 18:07
Még koránt sem ért véget a világ legnagyobb biztosítójának, az AIG-nek a vesszőfutása, ugyanis egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyibe fog ténylegesen kerülni a biztosító megmentése. A jelenleg állami irányítás alatt álló cég több üzletágát is eladták, többek között az amerikai életbiztosítási üzletágat is, a pénzt pedig az eddig felvett 90,3 milliárd dolláros hitel legalább egy részének visszafizetésére használták fel.

A világ valaha létező legnagyobb biztosítóját, az American International Groupot (AIG) az amerikai kormány mentette meg a bedőléstől, amikor szeptember 16-án a többségi részesedésért cserébe 85 milliárd dolláros hitelt nyújtott a biztosítónak. Ebben a hónapban a kormány még pótlólagosan 37,8 milliárd dolláros hitelt tett elérhetővé a biztosít számára, az összesen 122,8 milliárd dollár azonban még koránt sem jelenti a végösszeget.

Az adófizetők pénzéből kisegített vállalat elnök-vezérigazgatója, Edward Liddy szerint ugyanis a most rendelkezésre álló összegnél többre lesz szükség a vállalat talpra állításához (a New Yorki Fed szerint az AIG mérlegfőösszege az előző héten éppen csak elérte a 82,9 milliárd dollárt). A Morningstar elemzője, Bill Bergmann szerint "a megmentés összegét egyelőre senki sem tudja pontosan megmondani", hiszen a toxikus eszközök miatt elszenvedett veszteségek nagy része most "egy hatalmas fekete lyukra hasonlít".

Liddy – aki korábban az Allstate Corp. elnök-vezérigazgatója volt, és a kormány jelölte az AIG élére – a hitelek visszafizetése érdekében eladta az AIG amerikai életbiztosítási-, a repülőgép lízing és egyes fogyasztói üzletágait is. Az AIG összeomlását gyakorlatilag az okozta, hogy 441 milliárd dollár értékben írt ki (adott el) CDS-eket (mulasztási csereügylet, ezzel lehet védeni magunkat egy adott eszköz bedőlése ellen), amiből 60 milliárd dollárnyi másodrendű jelzáloghitel értékpapírokat biztosított. A jelzálogpiaci válság miatt fokozatosan leértékelődő értékpapírok a CDS-ek értékét is csökkentették, ami 2008 első kilenc hónapjában összesen 25 milliárd dolláros veszteséget okozott a biztosítónak.

"Egészen biztosan meg fog változni az AIG, több, korábban alaptevékenységnek számító üzletág eladására kényszerül majd a cég a jövőben, azonban akinek bármi kétsége is lenne a Fed életmentő csomagjának a felhasználásával kapcsolatban annak megjegyzem, hogy az első két-három hétben a hitelkeretből már 69 milliárd dollárt fel kellett felhasználnunk, és már most 90,3 milliárd dollárnál tartunk" – mondta el Edward Lippy.