Most Ázsiában keresik a kiutat az európai vezetők

2008.10.24. 13:01
A pekingi találkozón 27 EU-tagállam és 16 ázsiai ország vezetői vesznek részt, remélve, hogy közös álláspontot foglalhatnak el a novemberben Washingtonba tervezett világ-csúcsértekezleten, amelyen szintén a jelenlegi pénzügyi bonyodalmakról lesz szó.

Kína minden tőle telhetőt megtesz a nemzetközi pénzügyi válság leküzdéséért, de tudni kell, hogy a válság "egyértelműen növelte a kínai gazdaság fejlődésének bizonytalanságait és egyensúlytalansági tényezőit" – mondta Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök pénteken Pekingben, az Ázsia-Európa csúcsértekezlet megnyitóján. Ha fenntartjuk a kínai gazdaság egészségi állapotát, az önmagában fontos hozzájárulás a világ pénzügyi stabilitásához és gazdasági fejlődéséhez – mondta az államfő.

Európa szeretné, ha Ázsia támogatná erőfeszítéseinket, szeretnénk, ha november 15-én együtt jelenthetnénk ki, hogy ennek a példátlan válságnak az okait nem engedjük megismétlődni – mondta Nicolas Sarkozy francia államfő, az EU soros elnöke, a csúcstalálkozók kezdeményezője, aki úgy véli, hogy a kapitalizmust új, 21. századi alapokra kell helyezni.

Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso azt mondta Pekingben, hogy ellen kell állni a protekcionizmusnak, az elszigetelődésnek és a gazdasági nacionalizmusnak. Éppúgy, hogy küzdenünk kell a nyitott társadalomért, amelyet a jog szabályoz, dolgoznunk kell a nyitott piacokért is, de olyan piacokért, amelyeknek vannak szabályai.

Barroso és Sarkozy is szóba hozta a megnyitón az emberi méltóságot és az emberi jogokat, de nem bocsátkoztak részletekbe egyik ázsiai ország címére sem. Arról is szóltak, hogy továbbra is szükség van a klímaváltozás elleni küzdelemre. Erről a francia elnök ezt mondta: Európa nem szólítja fel Ázsiát, hogy tegyen erőfeszítést. Csupán annyit mondunk, hogy mi magunk sokkal szigorúbb szabályokat fogunk alkalmazni, mint amilyeneket önöktől kérünk.