Az amerikai jegybankelnök szerint állami beavatkozás nélkül nincs esély a túlélésre
Bernanke szerint a korábban állami kontroll alá helyezett két amerikai jelzálogóriás, a Fannie Mae és a Freddie Mac is további segítségre szorul. Amennyiben a kormány valóban azt fontolgatja, hogy továbbiakban ismét beavatkozik a jelzáloghitel-piaci folyamatokba, úgy tartósan befolyásolhatja az ingatlanpiacot - írja a Portfolio.hu.
Az ötlettel kapcsolatban megoszlanak a szakértői vélemények. Alan Greenspan korábbi Fed-elnök például a szabad piaci folyamatok híve. Bernanke azonban úgy látja, hogy kormányzati beavatkozás nélkül a jelzálogpiacok nem élték volna túl a válságot.
Bernanke a kormányzati beavatkozás néhány lehetséges formáját is ismertette, azt azonban nem árulta el, hogy személyesen melyik verziót támogatja. Szerinte szóba jöhet, hogy az amerikai kabinet egy olyan kötvénybiztosítót hozna létre, amely valamilyen díj ellenében állami garanciát vállalna a kibocsátók által forgalomba hozott kötvényekre. A programban a jelzálogkötvény-piaci szereplők vehetnének részt (köztük a két jelzálogóriás is).
Elképzelhető azonban olyan megoldás is, hogy a bankok olyan kötvényeket bocsátanának ki, amelyekre a bank mérlegében szereplő rendszeresen ellenőrzött hitelek jelentenék a fedezet. Ezzel az úgynevezett "fedezett kötvénykibocsátással" a hitelek értékpapírként való értékesítése nélkül vonhatnának be jelzáloghitelek kihelyezésére szolgáló forrásokat.
De azt is meg lehetne lépéni Bernanke szerint, hogy a Fannie Mae és a Freddie Mac közhasznú elven működne: a két jelzálogóriás megőrizné részvénytársasági formáját, ugyanakkor tevékenységüket állami szervek felügyelnék. Emellett mindkét vállalat a Federal Housing Administration irányítása alá kerülne.