Hatalmas áresés a benzinkutakon

2008.10.20. 12:49
Szerdán 10 forinttal csökkenti a benzin, 6 forinttal a gázolaj literenkénti árát a Mol. Várhatóan a kutak többségén 300 forint alá kerül a gázolaj, míg a benzint feltehetően már 275 forintos ár körül meg tudjuk vásárolni. És az áresésnek várhatóan még nincs vége: megugrottak ugyanis azok a decemberi opciós jegyzések, amely 50 dollár/hordós olajárral számolnak. Az olajexportáló országok várhatóan csökkentik a kitermelést. Egyes államok már most is nagy bajban vannak: Venezuelának és Iránnak 80, de még Szaúd-Arábiának is 65 dolláros árszintre van szüksége.

Szerdán hajnaltól 10 forinttal csökkenti a Mol a benzin literenkénti bruttó nagykereskedelmi listaárát, miközben a gázolaj ára 6 forinttal esik majd – tudta meg a Portfolio.hu. Ez azt jelenti, hogy az olajcég a benzin literjét a kiskereskedőknek listaáron bruttó 259,4 forintért, míg a gázolajat bruttó 281,9 forintért adja majd.

Bár az egyes kutak árképzése egymástól eltérő, az autósok nagyjából ugyanilyen mértékű, 10-6 forintos árváltozással szembesülnek majd szerdától az állomásokon, ami azt jelenti, hogy a benzin literje átlagosan körülbelül 275 forint környékén mozog majd, a gázolaj literje pedig körülbelül 297 forintba kerülhet.

A holtankoljak.hu adatai szerint jelenleg 273 és 300 forint között mozog a 95-ös benzin ára, legdrágábban egy abaújkéri magánkúton, legolcsóbban a főváros XI. kerületében tankolhatunk. A dízelé 286,9 és 316 forint között változik; a legdrábább itt is az abaújkéri kút – mint hónapok óta mindig –, míg a legolcsóbb egy székesfehérvári, szintén magánkézben lévő töltőállomás.

Mint ismeretes, a benzin ára az elmúlt öt hétben folyamatosan esett (sorrendben 8, 2, 5, 8 forintot), most pedig újabb 10 forinttal csúszik vissza. A gázolaj csak négyszer mozdult: három hete szerdán 4 forinttal lett olcsóbb, két hete 2 forinttal, egy hete 4 forinttal esett, most pedig újabb 6 forintot csökken.

Az újabb üzemanyagár-csökkentés nem meglepő a Moltól, hiszen a múlt héten hatalmasat esett a nemzetközi tőzsdéken a benzin és a gázolaj jegyzésára is: dollárban mérve az előbbi 17 százalékot, az utóbbi pedig 5,9 százalékot esett, míg forintban mérve a hazai deviza gyengülése miatt rendre 14,4, illetve 3 százalékos volt a csökkenés.

Az áresésnek ráadásul valószínűleg még nincs vége. Az elmúlt két hétben 28-szorosukra ugrottak azok a decemberi opciós olajjegyzések, amelyek hordónként 50 dolláros olajárra játszanak. A Merrill Lynch és a Goldman Sachs elemzői szerint a július óta 50 százalékkal bedőlt olajjegyzések további 44 százalékkal zuhanhatnak, ha a világgazdaság recesszióba süllyed.

A világ olajexportjának 40 százalékát produkáló OPEC biztosan csökkenti a kitermelést október 24-én esedékes ülésén, mivel 1993 óta a leggyengébb kereslettel kell szembe néznie. Ráadásul az nyugat-afrikai Angolában és a Mexikói-öbölben új olajmezők kiaknázását kezdik el. Az OPEC elnöke, Chakib Khelik tegnapi nyilatkozta szerint 2 millió hordóval - körülbelül 6 százalékkal - vehetik vissza exportjukat.

A szervezet két tagországa, Venezuela és Irán már a mai árakon is költségvetési problémákkal küszködik, mert bevételeinek több mint felét olajeladásokból szerzi - derül ki az USA titkosszolgálata, a CIA becsléseiből. Ezeknek az országoknak 80 dollár feletti árra van szükségük ahhoz, hogy talpon maradjanak, vélekedik a londoni Centre for Global Energy Studies tanácsadó cég. Szaúd-Arábia 65 dollárig bírná, de a többi OPEC-taghoz fűződő szolidaritás jegyében ennél magasabb árnál is rábólinthat az exportcsökkentésre.

A genfi PetroLogictics számításai szerint szeptemberben - a kereslet csökkenésével párhuzamosan - 3,8 százalékkal, 31,8 millió hordóra csökkentette kivitelét az OPEC. Szaúd-Arábia 520 ezer hordóval, 9,18 millióra mérsékelte kitermelését. Az OPEC hivatalosan legutóbb 2006 decemberében mérsékelte exportját, majd 2007-ben a megugró árakat látva visszaemelte azt a korábbi szintre.