A bankvezérek nem buktak a válsággal

2008.10.02. 07:52
A CNBC összegyűjtötte azokat a bankvezéreket, akik a hitelválság alatt távoztak a pénzintézetek éléről, de cserébe hatalmas végkielégítésekkel kárpótolták őket. Az összegeket látván elgondolkozhatunk azon, hogy van némi alapja az amerikai polgárok mentőcsomagot ellenző véleményüknek. Nem hiába szerepel a 700 milliárd dolláros programban az a pont, melynek értelmében a kormány korlátozza a vezetők végkielégítésének összegét.

A 12 bukott bankvezérnek összesen 519 millió dollárnak megfelelő végkielégítést ítéltek meg teljesítményükért. Igaz, egyikük, az AIG volt vezérigazgatója, nem fogadta el a 22 milliárd dolláros összeget. Így ténylegesen 497 millió dollárt tettek zsebre a volt vállalatvezetők.

A kifizetéseknek több formája létezik, ilyen lehetőséget jelentenek a készpénz, a részvényopciók, az egyéb juttatások és a kompenzációk.

A legvastagabb pénztárcával távozó bankvezérek között az első helyet Stanley O'Neal szerezte meg 161 millió dollárral, aki Merrill Lynch élén állt. A Merrill Lynch 2007 október 28-án távolította el a vezérigazgatói székből O'Nealt, nem sokkal azután, hogy a bank 8 milliárd dolláros leírást tett közzé. A további sorrend:

2. Charles Prince, 105 millió dollár, Citigroup. Prine 2007. november 4-én mondott le, miután a cég 11 milliárd dolláros veszteségleírást jelentett be.

3. Angelo Mozilo, 56 millió dollár, Countrywide. Mozilo 39 éven keresztül volt a vállalat vezetője, azonban 2008. július elsején lemondott.

4. Kerry Killinger, 44 millió dollár, Washington Mutual. Killinger idén szeptember 8-án távozott a vezérigazgatói pozícióból. Utódja Alan Fisherman csak három hétig élvezhette a bizalmat (lásd később a rangsorban), miután az FDIC (szövetségi betétbiztosítótárasaság) átvette az irányítást és végül a JPMorgan vásárolta meg.

5. Ken Thompson, 42 millió dollár, Wachovia. Thompson idén június elsején kénszerült távozásra, nem sokkal később a társaságot a Citigroup vásárolta fel.

6. Richard Fuld, 24 millió dollár, Lehman Brothers. Fuld négy évtizedes Lehman-karrierjének vetett véget a hitelválság idén szeptember 17-én.

7. Alan Fishman, 19 milló dollár, Washington Mutual. Fishman három heti munkáért cserébe részesült 19 millió dollár juttatásban.

8. Richard Syron, 16 millió dollár, Freddie Mac. Syron 2008. szeptember 8-ig volt a vállalat vezére.

9. James Cayne, 13 millió dollár, Bear Stearns. Cayne még a vállalat felvásárlása előtt kimenekült a cég éléről, ugyanis január 8-án távozott a vezérigazgatói pozícióból, márciusban pedig már a JPMorgan vásárolta fel a Fed segítségével.

10. John Thain, 9 millió dollár, Merrill Lynch. Thain kevesebb, mint egy évig állt a Merrill élén, melyet végül a Bank of America vásárolt fel 50 milliárd dollárért.

11. Daniel Mudd, 8 millió dollár, Fannie Mae. Mudd az idei év szeptemberéig vezette a jelzálogóriást.

12. Robert Willumstad, 22 millió dollár, AIG. A CNBC által felállított listán csak Willumstad volt az, aki visszautasította a 22 millió dollár értékű juttatási csomagot. A vezérigazgató szeptember 17-ig volt a helyén, amikor is a Fed 85 milliárd dolláros segítséget nyújtott a cégnek.