Minden eddiginél derűlátóbb légkörben nyílt meg tegnap Davosban a Világgazdasági Fórum, amelyen idén minden eddiginél több nagyvállalat vezetője vesz részt. A PricewaterhouseCoopers (PwC) legújabb felmérése szerint a vállalati csúcsvezetők több mint 90 százaléka arra számít, hogy az év során nőni fog a nyereség, és ugyanannyian gondolják azt, hogy a következő három évben növelni fogják forgalmukat.
A világgazdaság a második világháború óta az egyik legdinamikusabb fellendülési szakaszban van, és az előrejelzések nem számítanak negatív fordulatra. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a világgazdaság növekedése idén megközelíti az 5 százalékot.
Kockázatok vannak
Természetesen a szakértők rámutatnak a kockázatokra is: a New York Egyetem professzora, Nouriel Roubini előadásában kifejezésre juttatta azon aggodalmát, hogy kemény földet éréssel végződik az amerikai gazdaság szárnyalása. Szerinte ugyanis kockázatot jelent a lakásépítések visszaesése, a magas kamatok hatása és a még mindig magasnak tekinthető olajár. A hozzászólók zöme azonban nem értett egyet vele.
A legfontosabbnak tartott témák között szerepelnek a környezetvédelmi kérdések, különös tekintettel a klímaváltozásra, amit a vállalatvezetők 40 százaléka tartott aggasztónak, az Egyesült Államokból érkezetteknek azonban csak 18 százaléka.
Ez a különbség nyilván annak tulajdonítható, hogy az amerikai kormányzat nem hajlandó elfogadni a tudományos érveket amellett, hogy a melegházhatást kiváltó gázok kibocsátásával az ember idézi elő az időjárás változását. Ezért az üzleti vezetők különösen fontosnak tartották és méltányolták, hogy George W. Bush amerikai elnök tegnap az unió helyzetéről tartott beszédében legalább annyit elismert, hogy a klímaváltozás komoly kihívást jelent, és előirányozta a benzinfogyasztás csökkentését.
Magyarok nincsenek
A Világgazdasági Fórumon több év után ismét magas szinten képviselteti magát a magyar kormány. Az idei részvételre Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt személyes levélben kérték fel. A miniszterelnököt elkíséri Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter is, a magyar delegációban ugyanakkor nem lesznek jelen a hazai vállalkozói világ képviselői.
Pedig a világ üzleti szektorából igazi nagyágyúk vonulnak itt föl, hogy kihasználhassák a találkozó kínálta informális lehetőségeket. Soha ennyi vállalati vezérigazgató, illetve elnök nem jelentkezett be a WEF-re, a több mint nyolcszáz „első ember” 73-at képvisel a Forbes, a Fortune vagy a Financial Times top 100-as rangsoraiból. A mintegy ezer legfontosabb üzleti szereplő nevét tartalmazó listán kizárólag az oroszok képviselik az egykori szocialista országokat.