Veszteséggel zárt New York
Csökkentek a vezető New York-i tőzsdemutatók hétfőn, miután gazdaságkutatók szerint az Egyesült Államok immár hivatalosan is recesszióban van, és Bernanke Fed-elnök is a gazdaságra nehezedő nyomásról beszélt. A nap folyamán eluralkodott borús hangulatot az sem tudta eloszlatni, hogy Bernanke szerint lehetséges további kamatcsökkentés, Henry Paulson pénzügyminiszter pedig újabb gazdaságélénkítő programokat helyezett kilátásba.
A befektetőket aggodalommal tölti el az is, hogy a Hálaadás Napja utáni kiskereskedelmi értékesítés adatai nem túl kedvezőek. S mivel ezek az adatok hivatottak előre jelezni, mennyit költenek majd az ünnepi időszakban az emberek, a "Fekete Péntek", a Hálaadás Napját követő hétköznap forgalma azt jelzi, hogy az amerikaiak igen óvatosan vásárolnak, s ez a szokásuk megmaradhat az év hátralévő részében is. Hozzájárult a rossz hangulathoz az is, hogy tovább gyengült novemberben az amerikai feldolgozóipar tevékenysége: az ISM intézet beszerzőmenedzser-mutatója 36,2 pontra esett az októberi 38,9 pontról. Ez 1982 óta a legalacsonyabb indexérték. Az elemzők 36,5 pontot vártak novemberre. Elsősorban a pénzügyi és a kiskereskedelmi cégek papírjai gyengültek.
A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite 137,50 ponttal, 8,95 százalékkal 1398,07 pontra esett a nap végén. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 679,95 pontos, 7,70 százalékos gyengüléssel 8149,09 ponton zárt.
A kőolaj is alacsonyabban zárt: az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent januári lejárata 5,52 dollár gyengüléssel 47,97 dolláron fejezte be a napot.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta januári jegyzése 5,15 dollárral 49,28 dollárra esett.
A New York-i tőzsde zárásakor az euró 1,2626 dollár volt, pénteken későn 1,2708 dollár. Az euró 262,05 forintot ért, pénteken későn 259,29 forintot.