Óriási emelkedés New York-ban
Alacsonyak az árak, újabb kamatvágás várható szerdán az USA-ban – ez a két tényező vezethetett alapvetően az amerikai tőzsde keddi száguldásához. Miután az index hétfőn ötéves mélyponton zárt (csak októberben 25 százalékos volt a már hónapok óta tartó, majd szeptemberben felgyorsult áresés), kedden a befektetők elérkezetnek látták az időt a vásárlásra.
A Dow Jones 906 pontos, 10,9 százalékos emelkedéssel zárt, a Standard & Poor's 500 (SPX) index 10,8, a Nasdaq 9,5 százalékot emelkedett.
Bár a nap jól, emelkedéssel indult, az első órák után nem lehetett hasonló rallira számítani: megjelent ugyanis az amerikai fogyasztói bizalmi index, mely történelmi mélységbe süllyedt a recessziós félelmek nyomán. Délutánra azonban meglódultak az indexek: a Dow eredménye történelmi rangsorban a második, ha a pontban mért, hatodik, ha a százalékban megadott emelkedést nézzük. Igaz, a pontban mért emelkedés úgy szorult a második helyre, hogy a 936 pontos rekordot alig két hete állította be az index.
Ez jól mutatja, micsoda hullámzás, volatilitás jellemzi a piacokat. Márpedig először azt kell látnia a befektetőknek, hogy ez a volatilitás véget ért – mondta Matt King a Bell Investment Advisors befektetési munkatársa a CNN Money-nak. Ezután lehet csak arról beszélni, hogy tényleges fordulat történt, az viszont, az árak és egyéb tényezők alapján elmondható: a mélypont nagyon közel van, vagy túl is vagyunk rajta. A szakértő szerint intézményi befektetők már sorban állnak, és vásárolnának a tőzsdén, ha nem tartanának attól, hogy jöhet még egy újabb nagyobb eladási hullám is.