A nemzetközi válság miatt elbocsátások Erdélyben
A napilap szerint a kereslet csökkenését a kisebb cégek is megérzik. A székelyföldi építési vállalkozók már szembesülnek azzal, hogy Bukarestben kevesebb új építkezés kezdődik.
A sepsiszentgyörgyi cigarettagyár elbocsátja alkalmazottainak harmadát november végén. A cég képviselői gazdasági ésszerűsítésre hivatkoznak. Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség vezetője szerint a gazdasági válság hatásának tulajdonítható az intézkedés. Információi szerint a háromszéki nadrággyárak is elbocsátásokat terveznek.
Három tordai gyár közel hétszáz személyt bocsát el. Az üveggyár 400, a CESOM 140 és az Ariesul 160 dolgozójától válik meg. Az Arad melletti autóalkatrész-gyárak szintén többszáz alkalmazottat fognak elbocsátani, a Leoni egyedül több mint százat. A Delphi Packard is csökkenti a létszámot, a Takata üzemnél egyrészt felfüggesztették a termelést, másrészt csökkentették a munkaidőt, a jelentősen megcsappant kereslet miatt.
A lap megszólaltatta Daniela Necefort, a Total Business Solutions vezetőjét, aki szerint eddig egyensúlytalanság volt a munkapiacon, magas volt a munkaerő iránti kereslet, most kiegyenlítődhet a helyzet, és a munkát keresők komolyabban veszik a felkínált lehetőséget. A megbízhatóság és a szakértelem újra fontossá válhatnak.
Romániában jelenleg körülbelül háromszázezer munkanélkülit tartanak számon, a kormány jövőre sem várja számuk növekedését, azonban egyes független előrejelzések szerint a külföldről is hazaáramló munkaerő megnöveli a számot, amely akár az egymilliót is elérheti, írta az Új Magyar Szó.