Versenyre kel az amerikai jegybank a pénzügyminisztériummal
A kötvények kibocsátása az USA-ban a pénzügyminisztérium feladata, eközben az amerikai jegybank, a Fed végtelen mennyiségű pénzt nyomhat a gazdaságba - írja a Wall Street Journal. Amióta azonban a hitelezési válság súlyos áldozatokkal jár a reálgazdaságban is, a Fed illetékesei új eszközök bevetésén dolgoznak.
A gazdasági napilap úgy értesült, hogy a jegybank illetékesei egy olyan javaslattal keresték fel a kongresszust, ami saját kincstárjegy vagy más adósságtípusú értékpapír kibocsátását engedélyezné a Fed-nek. Egyelőre még nem ismert, hogy ezek az előzetes tárgyalások egy konkrét javaslatban öltenek formát, vagy azonnal egy Fed-lépésben.
Az új intézkedés körüli megfontolások mérlegelésekor a Fed mérlege fontos szerepet játszik, ami augusztus óta 900 milliárd dollárról 2000 milliárd dollárra növekedett. A Fed új intézkedésének egyik akadálya az lehet, hogy az amerikai jegybanktörvény explicite nem engedélyezi a Fed számára a kincstárjegyek kibocsátását.
Biztos, hogy jó lesz?
Néhány, a lapnak nyilatkozó szakértő úgy véli, hogy az új javaslat új problémákat generálhat. Marvin Goodfriend, a Carnegie Mellon University's Tepper School of Business közgazdásza és a Richmond-i Fed korábbi munkatársa úgy látja, hogy az új intézkedés szembeállítaná a Fed-et a pénzügyminisztériummal, ami már így is hatalmas finanszírozási igényről kell gondoskodjon. Az új papírok nagyon szoros rokonai lennének a jelenlegi kincstárjegyeknek, és ezért ugyanazon a piacon versenyeznének egymással. Goodfriend meglátása szerint nem valószínű, hogy a zéró hozamszinten forgó amerikai kincstárjegyek hozamát megemelné az új intézkedés.
Mindig azzal a feltevéssel dolgoztam, hogy a Fed nem bocsáthat ki kincstárjegyet - mondta Vincent Reinhart, a Fed korábbi szakértője, aki jelenleg az American Enterprise Institute közgazdásza. Véleménye szerint az adósság típusú értékpapírok kibocsátására sokkal inkább a pénzügyminisztérium alkalmas, mivel világos jogosítványokkal rendelkezik ezen a téren.