16 éve nem zuhant ekkorát a font

2008.10.25. 14:22
Az elmúlt hét során a font 8,1 százalékot gyengült a dollárhoz viszonyítva, ehhez hasonló nagyságú visszaesésre csak 1992-ben volt példa, amikor az egyre erősödő spekulációs nyomás miatt Anglia kilépett az ERM árfolyamrendszerből. A brit gazdaság a várakozásokhoz képest jóval rosszabbul teljesített az elmúlt negyedévben, ami pénteken majdnem 40 éve nem látott mozgást okozott a devizapiacon.

Az angol font a pénteki kereskedési nap folyamán 1,53 dollár alá is benézett (2002 augusztusában volt ilyen mélyen az árfolyam), végül magas volatilitás mellett 1,59 dollárnál állapodott meg az árfolyam. A font elmúlt héten tapasztalható leértékelődésére az 1992-es "fekete szerda" óta nem volt példa - írja a Portfolio.hu. A gyengülés mögött az angol gazdaság váratlan rossz teljesítménye állt, a harmadik negyedévben ugyanis a GDP negyedév/negyedév alapon 0,5 százalékkal csökkent, miközben az elemzők csupán 0,2 százalékos visszaesést vártak.

A hitelpiaci válság mélyülése és az ingatlanpiaci visszaesés Európa második legnagyobb gazdaságát recesszióba fullasztotta, az Ernst&Young elemzése szerint pedig a visszaesés a következő három negyedév során folytatódhat, ami a font további gyengülését vetíti előre.

A font pénteken közel 6 százalékos sávban mozgott, ilyen mértékű nap közbeni mozgásra az elmúlt 37 évben nem volt példa. Ehhez egészen 1971-ig kell visszamennünk, amikor a volt amerikai elnök Richard Nixon bejelentette, hogy felfüggesztik a dollár aranyra válthatóságát, ami a II. világháború után felállított kötött árfolyamrendszer végét jelentette.

Az elmúlt hét során a font dollárhoz viszonyítva 8,1 százalékkal gyengült, ennél nagyobb csökkenésre csak 1992. szeptember 16-án, a fekete szerdának nevezett napon volt példa (akkor 9,8 százalékkal értékelődött le a font): akkor John Major angol miniszterelnök bejelentette, hogy a spekulációs támadás miatt kilépnek az ERM árfolyam-mechanizmusból.

Hans- Guenter Redeker, a BNP Paribas londoni devizapiaci stratégája szerint a font a dollárral szemben rövidesen az 1,4 dolláros szintet tesztelheti, a Bloombergnek adott interjújában elmondta, hogy "csak most kezdjük igazán látni a válság reálgazdasági hatásait, a lefelé irányuló kockázatok pedig mind Angliában, mind egész Európában jelentősek".