További Világ cikkek
Vlagyimir Putyin orosz és Julija Tyimosenko ukrán kormányfő jelenlétében hétfőn Moszkvában az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az Ukrajnának történő orosz gázszállításokat 2009-re rögzítő szerződést. Előzőleg Putyin és Tyimosenko újabb hosszas megbeszélést folytatott, de részleteket erről nem közöltek. A szerződés aláírása volt Ukrajna feltétele az orosz gáz január 7-én leállított európai szállításának újraindításához. A megállapodás részletei egyelőre nem ismertek, a Reuters annyit tud, hogy tízéves szerződésről van szó. A Gazpromhoz közeli forrásokra hivatkozva a Reuters azt írja, hogy Ukrajna 250 dollár körüli összeget fizethet ezer köbméterenként, ha minden szerződést aláírtak. A világpiaci ár 450 dollár körül van.
Putyin a ceremónián azt mondta, hogy a gázszállítást teljes mértékben megindítják a közeljövőben, már utasította erre a Gazpromot. Tyimosenko ehhez hozzátette, hogy a tranzit megindul, ahogy az orosz gáz megérkezik az ukrán rendszerbe. A Gazprom és a Naftogaz szakemberei már közösen dolgoznak a szállítás helyreállításán. A két ország 2009. január 1-től áttér a világpiaci árakra, kiiktatják a közvetítőket a rendszerből, illetve a szerződések külön szólnak a gár áráról és a tranzitról. Szakértők szerint 36 órán belül állhat helyre a szállítás.
Hétvégén még úgy tűnt, hogy már hétfőn újraindul a gázszállítás Európa felé, mert az orosz és az ukrán fél maratoni tárgyalássorozat után megegyezett egymással a gázárról és a tranzitról. Julia Tyimosenko ukrán kormányfő Moszkvába repült, hogy Vladimir Putyinnal aláírja a szerződést, az aláírás pontos időpontja is megvolt, délután 13:30. A gázszállítás azonban nem indult el, a két kormányfő megint tárgyalni kezdett egymással. Egyórás tárgyalás után jelentették be, hogy aláírták a szerződést.
A vasárnap kiszivárgott információk szerint a megállapodás lényege, hogy a két ország január 1-től áttér az európai árakra, de erre az évre Oroszország még húsz százalék kedvezményt ad. Cserébe Ukrajna sem emeli a tranzitdíajakat. 2010-től aztán áttérnek a világpiaci árakra, és a tranzitdíj is emelkedik. Egyes szakértők szerint ezzel a megállapodással csak elodázták a probléma megoldását, egy évvel eltolták a két ország között fennálló vitát.
A két ország közötti vita már évek óta tart, de eddig csak egyszer zárták el a gázcsapokat. A vita lényege, hogy Oroszország a piaci ár alatt adja a gázt Ukrajnának, de már évek óta szeretnék ezt megváltoztatni és keleti szomszédjuknak is piaci áron szállítanák a gázt. Ukrajna azonban ezt nem fogadja el, így rendszeresen visszatérő probléma az éves gázszerződés aláírása.
Az idén annyira elfajult a vita, hogy Oroszország január 1-én leállította az Ukrajnának szánt gázt. Az utána következő eseményekről csak a két fél vádaskodásaiból értesülhettünk. A Gazprom azzal vádolta az ukrán szolgáltatott, a Naftogazt, hogy lop az európai országoknak szánt gázból. Ezt Ukrajna határozottan tagadta, később annyit beismert, hogy az úgynevezett tranzitgázt, vagyis azt a gázt vette el, ami a rendszer működéséhez kell. Oroszország a "lopásra" válaszul január első hetében teljesen elzárta a gázcsapokat, így az európai országok utánpótlás nélkül maradtak. Ez nagyon sok országban – főleg a tartalékokkal nem rendelkező balkáni államokban – okozott problémát, több helyen korlátozásokat kellett bevezetni a rekordhideg időjárásban. Magyarország elegendő tartalékokkal rendelkezik, így itt csak néhány napra kellett bevezetni az elsőfokú és csak egy napra a másodfokú korlátozást.
Az Európai Unió nyomására a két fél folytatta a tárgyalásokat, bár egyre feszültebb hangulatban. Egy héttel ezelőtt úgy tűnt, sikerül megállapodniuk. Január 13-án, kedden meg is indult a szállítás az öt vezeték közül egyben. A gáz azonban soha nem ért Európába. Az oroszok szerint Ukrajna megint ellopta a balkáni országoknak küldött gázt. Ukrajna azonban azzal vádolta Gazpromot, hogy szándékosan olyan útvonalon küldték a gázt, mely lehetetlenné tette a szerződés szerinti teljesítést. A vita tovább mérgesedett, Oroszország megint elzárta a csapokat.
Az uniós vezetők minkét országot hibáztatják a helyzet kialakulásáért, és arra szólították fel Ukrajnát és Oroszországot, oldják meg a helyzetet és teljesítsék szerződésbeli kötelességeiket.
Az orosz elnök szombatra gázcsúcsot hívott össze Moszkvában, hogy pontot tegyenek a több mint két hete tartó vita végére. Hosszú, éjszakába nyúló tárgyalásokon vasárnap meg is egyezett egymással Ukrajna és Oroszország, a szerződés már csak aláírásra várt. Hétfőn azonban újabb fordulat jött, Viktor Juscsenko ukrán elnök honlapján újabb alternatív javaslat jelent meg.