További Világ cikkek
"Győztest hirdetni" a vitában gyakorlatilag lehetetlen, hiszen az orosz-ukrán megállapodás nem számszerűsíthető, nem transzparens, nagyon nehéz megítélni, hogy a háttérben mi történhetett – világít rá a Reuters összeállítása.
Vlagyimir Putyin és Julia Tyimosenko zárt ajtók mögött tárgyalt szombatról vasárnapra virradó éjszaka, a megállapodás bejelentett részletei szerint Ukrajna 2009-ben az "európai" gázárakat fizeti 20 százalék kedvezménnyel az orosz gázért, majd 2010-től teljesen felemelkedik az ár az "európai szintre". Cserébe az oroszok 2009-ben a tavalyi tranzitdíjat fizetik a gázszállításokért Ukrajnának, majd 2010-től "piaci árat" fognak fizetni.
Ez mind szép és jó, az egésszel csak annyi a baj, hogy senki ne definiálta, hogy pontosan mit is jelentenek az "európai ár" és "piaci ár" kitételek. Kijev 2008-ben 179,5 dollárt fizetett az orosz gázért ezer köbméterenként, Viktor Juscsenko szerint az európai gázárak jelenleg 240 és 300 dollár között szóródnak. Ennek ugyanakkor ellentmond, hogy bár hivatalos adat nem áll senki rendelkezésére, sajtóértesülések szerint Magyarország és Németország is mintegy 450 dollárt fizet az orosz gázért. A Reuters orosz forrásai is magasabbra teszik a jelenlegi gázárakat, mint Juscsenko.
Mindeközben Oroszország 2009-ben is az eddigi tranzitdíjat fizeti, ami 1,7 dollár/millió köbméter 100 kilométerenként, orosz kormányzati források szerint ennek a piaci szintre történő emelése duplázást jelentene. A Gazprom szerint tavaly mintegy 120 milliárd köbméter gázt szállítottak Európába Ukrajnán keresztül, 1000 kilométeres szállítási hosszt feltételezve ez mintegy 2,04 milliárd dolláros szállítási díjat jelent.
Tovább bonyolítja a dolgot, hogy Ukrajna eddig nem is közvetlenül az oroszoktól kapta a gázt, hanem egy közvetítőn, egy Rosukrenergo nevű vállalaton keresztül. Ez a cég 50 százalékban a Gazprom, és 50 százalékban két ukrán üzletember kezében van és a jelek szerint 2009-től kiesik az ellátási láncból, ugyanis orosz kormányzati források szerint Putyin és Tyimosenko abban állapodott meg, hogy közvetlen lesz a kapcsolat Oroszország és Ukrajna között.
A Reutersnek nyilatkozó elemzők szerint Ukrajna nagyon jelentősen európai átlag alatti gázárat fizet majd 2009 folyamán, de valószínűleg többet, mint az eredetileg szándékozott 201 dollár.
"Nem hinném hogy reális lenne azt feltételezni, hogy Ukrajna 250 dollárnál többet fizet a gáz 1000 köbméteréért, hisz senkinek nem érdeke, hogy néhány hónap múlva kiújuljon a vita azért, mert Ukrajna képtelen fizetni a számlát" - mondja Jonathan Stern, az Oxfordi Energiaellátási Intézet munkatársa, aki arra figyelmeztet, hogy Ukrajna már így is a válság egyik legnagyobb áldozatának számít, összeroppanhatna a piaci gázárak súlya alatt. "Ukrajna többet fizet majd, de nem sokkal többet. Szerintem Oroszország nagy engedményt tett és 210 dollár körüli árban állapodhattak meg a felek" - mondja Valery Nesterov, a Troika Dialog nevű orosz befektetési bank elemzője.
"A Gazprom jó üzletet csinált, az ukránoknak egész évben igen kedvezményes tranzitdíjat fizethetnek" - mondja Chris Weafer, az UralSib vezető stratégája, aki szerint a 2010-es tranzitdíj emelés ellensúlyozza majd, hogy akkor majd Ukrajna is piaci árat fizet a gázért. A szakértő ugyanakkor szintén Ukrajna nehéz gazdasági helyzetére hívja fel a figyelmet, szerinte ugyanis Ukrajna fizetési késedelmekbe eshet és ha nem lép be egy pénzügyi garantőr a szerződésbe, akkor hamarosan kiújulhat a gázvita.