Gyászos a hangulat a világban

2008.10.18. 15:28
A Merrill Lynch felmérése szerint 10 alapkezelőből 7 már biztos a világgazdaság recessziójában, miközben historikus magasságokba emelkedett a kockázatelutasítás mértéke. A felmérés készítői úgy vélik, hogy a kamatcsökkentések és a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon után tisztább lesz kép, és akkor már akár jó beszállási pontokat is találhatunk.

A Merrill Lynch szokásos havi alapkezelői felmérése szerint a globális világgazdaság recesszióba fulladására számító menedzserek 69 százalékos többségbe kerültek, miközben egy hónappal ezelőtt ez a többség "csupán" 44 százalék volt. Gary Baker, a Merrill Lynch EMEA régiós részvénystratégája szerint " nincs kétség afelől, hogy recesszióba kerül a világgazdaság, a kilátások ugyanis nagyon nyomasztóak" - idézi az Ignites Europe a Merrill felmérése kapcsán a szakembert.

A változás sebessége meglepő volt, a befektetők körében ilyen magas szinten még nem állt a kockázatelutasítás - mondta el Baker. Jól mutatja ezt, hogy a megkérdezettek 49 százaléka felülsúlyozásra ajánlja a készpénzt, ugyanekkora százalékuk mondja, hogy átlag feletti a befektetők kockázatelutasítása.

"Az alapkezelők feszülten várják azt a pillanatot, amikor már nagy biztonsággal vásárolhatnak", azonban addíg a kivárás és a kockázatkerülés az elsődleges fontosságú - mondja Baker. "A következő időszak létfontosságú, a monetáris kondíciók lazulásával (kamatcsökkentéssel) és a harmadik negyedéves gyorsjelentésekkel párhuzamosan tisztábban láthatjuk, hogy mely tőzsdéken lehetnek problémák és hol találhatunk már jó beszállási pontokat" - tette hozzá a Merrill Lynch szakértője. A 172 alapkezelő válaszai alapján kiderül, hogy 59 százalékos többségben vannak, akik szerint túl magasak az alapkamatok, miközben lényegében minden megkérdezett úgy véli, túlságosan magasak profitvárakozások.

A bejelentett mentőcsomagok Európában és Angliában mindenképpen pozitívan értékelhetők, a megmentés módja azonban felvet bizonyos kérdéseket. Az állami tőkeinjekció egy "szuper biztonságú adósságelemet" hoz létre, ami éppen az állami garancia miatt magasabb besorolást fog kapni, mint a meglévő banki adósság. Richard Thomas a Merrill Lynch-től azonban úgy véli, hogy "a meglévő adósságállomány alárendeltsége kis ár a megmentésért cserébe".

Minden 10 alapkezelőből 9 szerint az eurózóna gazdasági kilátásai romlani fognak, eközben az európai alapkezelők között kétszeresére emelkedett azok túlsúlya, akik recessziót jeleznek előre (37 százalékról 74 százalékra). A Merrill Lynch amerikai stratégája szerint egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy mikor érik el a részvénypiacok a mélypontjukat, azonban a felmérésben résztvevő alapkezelők 43 százaléka szerint már a részvények alulértékeltek, a kötvények például évtizedes összehasonlításban mind relatív, mind abszolút értelemben.

A devizák tekintetében továbbra is optimisták az alapkezelők. Érdekes azonban a szakemberek megosztottsága a feltörekvő piaci devizákkal kapcsolatban. A kötvényes szakemberek nyáron még jelentős long kitettségről számoltak be a fontosabb feltörekvő piaci devizákkal kapcsolatban, amely viszont szeptemberben a semlegeshez nagyon közel eső, de short túlsúlyról árulkodó szintre esett. A részvénybefektetők ugyanakkor lassabban csökkentik a kitettségüket, hiszen még mindig érezhető többségben vannak a felülsúlyozás mellett voksoló szakemberek.