Moszkva elkezdte hadiiparának fejlesztését

2008.08.28. 07:30
A Putyin-kormány nagyszabású fejlesztési programot indít a hadiipar modernizációjára. A költségvetésből akár 150 milliárd dollárt is elkölthetnek erre a célra. A pénz egy olyan állami cégen keresztül kerül a vállalatokhoz, amelyet Putyin régi barátja irányít.

Az orosz kormány nyugati szintre kívánja emelni az ipar teljesítményét, és úgy tűnik, erre a hadiipar számára gyártó vállalatok pénzügyi támogatását tartják a legjobb módszernek egy orosz lap szerint. A Putyin-kormány favoritja az a Rosztyehnologii, amelyet Szergej Csemezov, Putyin miniszterelnök régi bajtársa irányít.

Barátságuk története még a nyolcvanas évekbe nyúlik vissza, amikor is mindketten a kelet-németországi hírszerzésnél dolgoztak. Csemezov a közelmúltig a legnagyobb orosz hadiipari vállalat, a Roszoboronekszport feje volt. A vállalatvezető szerint a Rosztyehnologii fejlesztései előbb-utóbb a civil ipari szektorok hajóerejévé válnak, így az óriásvállalat erőteljes állami támogatása végső soron indokolt.

A kizárólag a hadiipar számára termelő vállalatok a központi költségvetésből kapnak támogatást: az állami vállalat fejlesztéseire és gyárainak modernizációjára akár 150 milliárd dollárt költhet Oroszország - mondta el Csemezov.

Az állami óriásvállalatok alapítását persze sokan ellenzik, szerintük ezek az óriások ellenőrizhetetlenek és könnyen válhatnak korrupttá. Csemezov azonban elégségesnek tartja az állami szervek általi ellenőrzést, és a korrupció elmélyülésétől sem tart.

A kormány fejlesztési programja nemcsak legújabb generációs repülőgépek, rakéták és tengeralattjárók gyártását teszi lehetővé, hanem olyan anyagok kialakítására is lehetőséget biztosít, amelyekkel radar számára láthatatlan gépeket gyárthat majd az orosz hadiipar. A Putyin-kormány a közelmúltban bejelentette, hogy akár 200 csúcstechnológiájú laboratórium és kohó üzembe helyezését is támogatná a szükséges anyagok gyártásához. Kutatóintézetek kialakítására is jelentős pénzeket szán Oroszország; a szakértők szerint a tudományos és termelő szektorok ösztönzésének eredményét exportra szánja a kormány.