Tízmilliós bankjegy az 50 000 százalékos infláció miatt

2008.01.21. 11:07
Néhány éve még Afrika egyik mintaországa volt Zimbabwe, a gazdaságot a fejlett ipar és a komoly ásványkincsvagyon pörgette. Az elmúlt években meghozott hibás döntések miatt az infláció idén már 50 000 százalékos is lehet, és hiába bocsátottak ki új, 10 milliós bankjegyet, az kevesebb, mint 4 amerikai dollárt ér.

Újabb nagycímletű bankjegyet ad ki Zimbabwe központi bankja. Harare ezzel próbál tüneti kezelést nyújtani a gazdaságban tapasztalható krónikus pénzhiányra. A készpénzért sorban állók ezentúl a 10 millió zimbabwei dolláros bankót is a kezükbe vehetik, bár aligha örülnek ennek.

Az elmúlt nyolc évben Zimbabwe gazdasága folyamatos csökkenést produkált. Bár az elmúlt 3-4 hónapra vonatkozóan nem tettek közzé hivatalos inflációs statisztikát, szakértők szerint az inflációs ráta 50 000 százalék közelében mozog.

A zimbabwei pénz értéktelenségét jól mutatja, hogy 10 milliós bankó a feketepiacon csak 3,9 amerikai dollárt ér. Ez kevesebb, mint 700 forintnak felel meg. A trópusi afrikai, hazánknál négyszer nagyobb területű ország az ezredfordulóig Afrika legfejlettebb, legsokoldalúbb gazdasággal rendelkező országa volt.

A rossz gazdaságpolitikai döntések, a fehér telepesek kiűzése és az ellenzék elleni hadjáratok miatt az ország gazdasága mára lényegében összeomlott, holott nyersanyagban gazdag államról van szó, a területén található például a világ egyik leggazdagabb krómérc-lelőhelye. A zimbabwei infláció már 2004-ben 133 százalék volt, egy évvel később 585 százalékra nőtt, tavalyelőtt elérte az 1000 százalékot, azóta nincsenek hivatalos adatok.

Mára mindennapossá vált a bankok előtti sorban állás, a nemzeti bank pedig csak a bankóprés eszközével tudja enyhíteni a pénzhiányt, mely így hiperinflációba torkollik. Szakértők szerint az újabb címlet megjelenése is csak zavarkeltésre jó és maximum rövidtávú tüneti kezelésnek minősíthető.