További Világ cikkek
Azonnal cselekednünk kell - mondta szombati rádióbeszédében az Egyesült Államok következő elnöke, azt követően, hogy pénteken a legfrissebb munkaügyi adatok kiábrándító helyzetről tanúskodtak. Csak a novemberi hónapban 533 ezer állás szűnt meg az USA-ban, ilyenre legutóbb 1974-ben volt példa, emellett a munkanélküliségi ráta 15 éves csúcsra, 6.7 százalékra emelkedett, írta meg a Portfolio.
Barack Obama még pár héttel korábban jelentette be, hogy gazdasági szakértőkből álló csapatával olyan terven dolgozik, ami 2011-ig 2,5 millió munkahelyet teremt. Szombati rádióbeszédében ennek a programnak a legfontosabb elemeit részletezte.
Elsőként a középületeket hatékonyabb energiafelhasználásra fogjuk ösztönözni - kezdte a felsorolást az új elnök. Jelenleg az Egyesült Államok kormánya fizeti a legmagasabb energiaszámlát a világon - tette hozzá Obama. Véleménye szerint ez dollármilliárdokat takarít meg az amerikai adófizetőknek és új munkahelyeket teremt.
A január 20-án hivatalba lépő elnök elfogadhatatlannak tartja, hogy a széles sávú internet-hálózattal rendelkező országok listáján az USA csak a 15. helyen szerepel. Több iskolában és könyvtárban szeretné elérhetővé tenni az internetet, valamint biztosítani kívánja a kórházak közötti elektronikus kapcsolatot.
Barack Obama emellett az "1950-es évek óta a legnagyobb infrastrukturális beruházásoktól" is több millió új munkahelyet teremt. Ezzel kapcsolatban azonban nem közölt konkrét összegeket - derül ki a Reuters tudósításából. A tervezet szerint azok az államok, amelyek nem kezdenek gyorsan útépítésbe, illetve felújításba, szövetségi pénzektől eshetnek el. Egyszerű szabályt fogunk alkalmazni: felhasználod vagy elveszíted (utalva a szövetségi forrásokra) - jelentette ki Obama.
Legutóbb George Mankiw, a Harvard Egyetem professzora hangsúlyozta, hogy "a kormányzati kiadások növelése lehet a keresletélénkítés utolsó lehetősége". A közgazdász a keynes-i elméletre utalt, ezek szerint a gazdaság mélyrepülését (az aggregált kereslet csökkenését) csakis valamilyen kormányzati intézkedés állíthatja meg, így például infrastrukturális beruházások.
Ezt az elméletet tulajdonképpen Franklin D. Roosevelt valósította meg a gyakorlatban az USA-ban. A "New Deal-nek" nevezett (1933-36 között megvalósult) intézkedéssorozat célja az volt, hogy kivezesse Amerikát az évszázad legsúlyosabb válságából.
Obama programjának mostani ismertetésekor jelezte, hogy ezek a gazdaság talpraállítását célzó terveinek csupán szeletei, majd hozzátette, hogy a következő hetekben még több információval fog szolgálni.
Az intézkedések mielőbbi megvalósítására szüksége is lesz az amerikai gazdaságnak, ugyanis évtizedek óta nem látott súlyos recesszióval néz szembe az USA. Szinte minden vállalkozás túlélő módban működik, megválnak dolgozóiktól és visszafogják beruházásaikat - fejtette ki a Bloombergnek Mark Zandi, a Moody's Economy.com vezető közgazdásza.
John Silvia, a Wachovia Corp. közgazdásza szerint a pénteki munkaerőpiaci adatok is alátámasztják azt, hogy az utolsó negyedévben 5 százalékal zsugorodott az USA gazdasága. Ekkora mértékű visszaesésre 1982 óta nem volt példa. A szakértő szerint a fogyasztói bizalom tovább romolhat és a tél számos embernek igencsak nehéz