Több mint 1400 évig jól ment, most tönkrement

2007.04.18. 15:02
A változó világ és az ingatlanpiaci lufi kipukkanása okozta a világ legrégibb családi vállalkozásának vesztét. A Kongo Gumi templomépítő céget 1428 évnyi működés után fevásárolta egy óriáscég.

A világ legöregebb családi vállalkozását 578-ban alapították Japánban. A templomépítő cég 1428 éves működés után tavaly ment tönkre, mert egyre kevesebb megrendelést kaptak az utóbbi években - írja a Business Week.

Hogyan tudott megmaradni több mint 1400 évig egy vállalkozás? A Kongo Gumi példájából kiderül, az a legfontosabb, hogy olyan iparágban működjünk, amely hosszú ideig stabil marad. A buddhista templomok építése ilyennek bizonyult. A Kongo Gumi közel másfél évezredes fennállása alatt viharos időket is átvészelt. Az egyik legkritikusabb időszak a 19. században volt, amikor elvesztették az állami megrendeléseket, és kénytelenek voltak kereskedelmi ingatlanokat építeni.

A siker a cégvezetéstől is nagyban függ. A vállalat utolsó vezetője, Masakazu Kongo volt a negyvenedik főnök az alapítás óta. A Kongo Gumi már a kezdetektől rugalmasan kezelte, hogy ki örökli a családi vállalkozást. A hagyományoktól eltérően nem mindig a legidősebb fiú örökölt, hanem a legrátermettebb. Sőt ahhoz sem ragaszkodtak, hogy fiú örököljön. A vállalkozás 38. vezetője Masakazu nagymamája volt. A családba beházasodó férjek felvették a Kongo nevet, így a cég nevén sem kellett változtatni az évszázadok alatt.

A dicső múlt ellenére a Kongo Gumit is elérte a végzet. Alapvetően két oknak köszönhető, hogy végül nem bírta a versenyt. Az 1980-as japán fellendülés idején jelentős hiteleket vett fel, hogy ingatlanokba fektessen be. Miután kipukkant az ingatlanbuborék 1992-93-ban, a befektetett tőke veszített értékéből. A másik ok, hogy a társadalmi változások miatt egyre kevesebb igény volt templomépítőkre. Éppen ezért a megrendelések száma 1998 után drasztikus esésnek indult.

A bevételek 35 százalékkal estek 2004-ben. Hiába bocsátott el munkásokat Masakazu Kongo, és hiába próbálta meghúzni a nadrágszíjat, a vállalkozásnak túl nagy volt már az adóssága. Januárban a cég kinnlévségeit megvásárolta Japán legnagyobb építőipari vállalata, a Takamatsu, a Kongo Gumi pedig a nagy konglomerátum egyik leányvállalata lett.