Putyin az oligarchák félreállítására használja a pénzügyi válságot
Az orosz vezetés által cégek számára kidolgozott 50 milliárd dolláros mentőcsomag az ország legnagyobb vállalatainak állami kontroll alá kerülését jelentheti majd. Olyan milliárdos üzletemberek, mint Oleg Deripaska, vagy Mikhail Fridman befolyása alá tartozó vállalatok is az állami segítségnyújtásra szorulnak, melynek következtében pénzügyi döntéseik meghozatalakor vétójoggal hatalmazzák fel a központi irányítást.
A Bloombergnek nyilatkozó Chris Weafer, az UralSib Financial stratégája szerint a mentőcsomagokkal az állam a legnagyobb vállalatok és a kulcsiparágak ütőerére teheti rá kezét. 2008-ban az egyetlen igazi oligarcha Oroszországban már maga az állam.
A pénzügyi krízis következtében a lap szerint a 25 leggazdagabb orosz üzletember 230 milliárd dollárt veszített, mely vagyonuk 62 százalékos csökkenését jelenti. Eközben az állam 530 milliárd dollárnyi tartalékokon csücsül, melyből a fejlesztési bankon (VEB) keresztül pumpálnának a vállalati szférába. A VEB-ben Putyin igazgatósági elnöki funkciót tölt be.
Alexander Lebegyev, a 49 éves milliárdos üzletember szerint az oligarchák az államnál lobbiznak a többletforrásokért, ami persze nem mindenki számára elérhető. Az állam forrásokat a VEB-en keresztül juttathat a vállalatokhoz, melynek fejében azok pénzügyi és beruházási politikájukat az állam határozná majd meg.
A Putyin 2000-es választási győzelmét segítő orosz üzletember Boris Berezovsky (akit Putyin később csalás vádjával üldözött el Oroszországból) szerint a jelenleg zajló játékot a korrupt bürokraták fogják nyerni.