Rengeteg szenvedés előtt állunk
A friss Nobel-díjas közgazdász a Bloomberg televízióban úgy fogalmazott, hogy az amerikai munkanélküliségi ráta 7 százalékra emelkedése szinte biztosnak tűnik. Sőt, ő maga inkább a 8 százalékos szintre fogadna, ami azért sokkoló jóslat, mert a legutóbbi szeptemberi állapotok szerint a munkanélküliségi ráta 6,1 százalékon áll.
Nem Krugman az egyetlen közgazdász professzor, aki az elmúlt napokban komor jövőképet festett az amerikai munkaerőpiacról. A New York Egyetem professzora, Nouriel Roubini ugyanis a héten korábban azt mondta, hogy 9%-ra emelkedhet a munkanélküliség és az USA az elmúlt 40 év legsúlyosabb recessziójával kell szembenézzen.
A New York Times állandó cikkírója az amerikai mentőtervvel kapcsolatban is megfogalmazta kételyeit. Krugman ugyanis azt mondta, hogy az amerikai bankoknak akár még több pénzre szükségük lehet, hogy új hitelek nyújtására legyenek képesek. Nem világos, hogy elegendő-e az összeg - emelte ki a Princeton Egyetem professzora.
Paul Krugman a héten korábban üdvözölte az európai megmentőcsomagokat, a PBS-nek adott interjújában pedig már azt mondta, hogy a bejelentések után sokkal bizakodóbb a pénzügyi krízis megfékezésével kapcsolatban.
A héten megjelent amerikai makrogazdasági adatok a gazdaság negatív kilátásait támasztják alá. Óriási mértékben zuhant az amerikai építőipari termelés, és a feldolgozóipari kilátások is mélyponton állnak. A Fed héten megjelent gazdasági helyzetjelentésében szintén a jelentős gazdasái lassulást hangsúlyozza.