Oroszországé a jövő

2007.03.26. 07:41
A közép-európai ingatlanpiacok dinamikus hozamkonvergenciája a legtöbb piaci vélemény szerint megtorpanni, lelassulni látszik, az 5,5-6,5 százalékos sávból jelentős csökkenés már nem várható, hiszen a nyugat-európai tranzakcióüs hozamszintek jellemzően a 4,25-5,5 százalékos sávban helyezkednek el. Azaz a két sáv lassan összeér, és várhatóan bizonyos átfedéssel stabilizálódik. A magasabb hozamokra éhes befektetők így a még csak most robbanó kelet-európai piacok felé veszik az irányt, és Oroszországban, Ukrajnában és a Balkánon fektetnek ingatlanba. A KKE régióban már sikeresnek bizonyult fejlesztők közül is sokan kipróbálják magukat a nem is olyan távoli Oroszországban.

A DTZ legújabb régiós elemzése arra számít, hogy a fogyasztás által hajtott orosz gazdaási boom miatt Oroszország lesz a 2007-2009-es időszak ingatlanbefektetési kedvence. Az orosz fővárosban a tanulmány szerint 2007 és 2008 között összesen 3 millió négyzetméternyi bevásárlóközpontot építenek fel, ami a legnagyobb mennyiség Európában. Mindez nem véletlen, hiszen Moszkvában a retailterület éppenhogy meghaladja a Moszkva népességének mindössze 16 százalékával rendelkező Varsóét.

Ezt a folyamatot jelzi a klasszikus KKE-régióban sikeres fejlesztők oroszországi szerepvállalása. Az év eleji tőkeemelések után szinte végtelen fejlesztési potenciállal rendelkező osztrák fejlesztők, az Immoeast és a Meinl European Land Oroszországban, Ukrajnában, Törökországban és a Balkánon fejlesztenek, míg a hazai piac mellett Romániában, Szlovákiában és Lengyelországban is eredményes TriGránit a Gazprombank-Investtel kötött joint venture szerződés alapján Moszkvában, Szentpétervárott és 10 másodlagos városban fejleszt majd.

A hagyományos KKE-piacokon az elmúlt években lezajlott hozamzuhanás várhatóan tőlünk keletre folytatódik még, hiszen a régióba vezető pénzcsapot nemhogy nem zárták el, hanem ahogy a 2006-os befektetési volumenek bizonyítják, a tőkebeáramlás soha nem látott módon fokozódik az ingatlanszektorban. A minőségi termékek (A-kategóriás irodaházak, modern bevásárlóközpontok és logisztikai ingatlanok) alkotta kínálat a fejlesztői láz ellenére továbbra is igen szűkös, azaz a megvásárolható termékek hiánya hajtja fölfelé az árakat, végeredményben csökkentve a tranzakciós hozamokat.

Az elmúlt év során régiónkban - Oroszországot is beleértve - Lengyelországban kötötték a legnagyobb volumenű üzleteket. A két legjelentősebb lengyelországi tranzakció nagyságrendileg nagyobb a legfontosabb budapesti ügyleteknél, amelyek 2006-ban köttettek, hiszen míg 2006 második félévében a legnagyobb hazai tranzakció az Interfrucht diszkontlánc portfóliójának értékesítése volt 90 millió euró értékben, addig Lengyelországban a szintén diszkontlánc Metro ingatlanjait az AXA 600 millió euróért vásárolta meg, a GE Real Estate pedig 555 millió eurót fizetett a Casino hipermarketláncért. Moszkvában a legnagyobb volumenű befektetés a Rodamco nevéhez köthető, a belga cég 200 millió euróért akvirálta a Metropolis bevásárlóközpontot - a DTZ információi szerint 9,6 százalékos tranzakciós hozam mellett. Látható tehát, hogy Oroszországban továbbra is szignifikánsan magasabbak a hozamok, mint Közép-Európában, hiszen régiónkban egy modern bevásárlóközpont jellemzően 6 százalék körüli hozam mellett talál új tulajdonost.