Újra divatba jön a szén

2008.02.04. 16:11
Az olaj és földgáz árának elmúlt években tapasztalt meredek emelkedésének hatására az évtizedek alatt szerepéből jelentős mértékben veszítő szén akár ismét reflektorfénybe kerülhet a világon, részben ezt jelzi a rekordszinteken tartózkodó árfolyam is. Mindemellett az Ázsia felől várható robosztus kereslet, illetve a kínálati oldali szűkösség a szén árának további emelkedését generáló tényezők lehetnek. Egy sokak által már elfeledett nyersanyag feltámadásának lehetünk tanúi?

Az olaj és földgáz árának elmúlt években tapasztalt meredek emelkedése olyan alternatív energia lehetőségek felkutatása felé fordíthatja a világ figyelmét, mint a szén. A szén egészen az 1960-as évekig az elsőszámú energiaforrás volt a világon, majd először az olaj, illetve azt követően a földgáz és a nukleáris energia megjelenésével fokozatosan veszített vezető pozíciójából.

A szén iránt a legnagyobb keresletet világszerte a villamos energia termelők támasztják, az egyes országok szerinti lebontásban pedig ahogy több nyersanyagnál már megszokhattuk, Kína áll az élen. A legnagyobb kitermelők között szintén Kínát találjuk az első helyen, és csupán a negyedik legnagyobb szereplő helyén van változás. Ausztrália kitermelése ugyanis jelentősen meghaladja annak fogyasztását, így nem is csodálkozhatunk azon, hogy az országot a legnagyobb exportőrök között tartják számon.

A szén piacán az árfolyam alakulásának tekintetében (miután a szén piacán továbbra is a fizikai kereslet-kínálat viszonyok az ármeghatározók) fontos a kereslet-kínálati viszonyok alakulása, melyek az elmúlt években szűkös piacról árulkodnak. Így az esetleges kínálati kiesésektől való félelmek az egyéb nyersanyagoknál már tapasztalt árfolyam emelkedéshez vezethetnek a szén esetében is.

Mi szól a szén mellett?

A szén energia fogyasztásból kihasított részesedésének növekedése mellett több érv is szól. A szén esetében jóval magasabb szinten álló (és a távol keleti feszültségektől távol helyezkedő) bizonyított készletekről árulkodnak a statisztikák. Bár a szén árfolyamában is tetten érhető volt az emelkedés az elmúlt években, az olaj és földgáz átlagos éves árfolyama ennél nagyobb mértékű emelkedést mutatott. A szén trónfosztásakor az energiahordozó elleni érvként a nagyfokú környezetszennyezést hozták fel, mely az új és a folyamatban levő technológiai fejlesztéseknek (Clean Coal Technologies) köszönhetően már nem jelentenek problémát.

Esik a kínálat

A szén iránti növekvő igény mellett az árfolyam 2008-as emelkedéséhez a következő tényezők járulhatnak hozzá: Kína, az ötödik legnagyobb szén exportőr a hóviharok és nagy hideg miatt felfüggesztette a szén kivitelét az országból, a világpiaci túlkereslet állapota felé billentve a mérleg nyelvét. Ausztráliában, mely a második legnagyobb exportőr, áradások lehetetlenítették el egyes bányák működését, így azok nem tudnak megfelelni a korábban szerződésben vállalt termelési kötelezettségeiknek. A BHP Billiton bejelentette, hogy az elkövetkező hat hónapban csökkentett szén kitermeléssel tudja működtetni bányáit, emellett azonban a Xstrata és a Macarthur is lezárta, vagy csökkentette kitermelését. A Merrill elemzői szerint az ország éves szén exportjának 8 százalékát veszítheti el az áradások miatt.

A negyedik legnagyobb exportőrnél, Dél-Afrikában energiaellátási problémákkal küzdenek a bányák, az energiaszolgáltató Eskom bejelentése szerint az energia krízis 2012-re futhat csúcspontjára. Az energia ellátási problémák a rossz minőségű, nedves szén negatív hatásaival magyarázható, a hírek szerint az Eskom a helyzet stabilizálása érdekében a következő három hónapban 5.4 millió tonna szenet fog vásárolni.

Mit mondanak az elemzők?

A korábban előrejelzettnél nagyobb emelkedést várnak 2008-ban a szén piacán a JP Morgan elemzői. A növekvő indiai kereslet és a kínálati oldali problémák miatt az elemzők korábbi 70 dolláros célárukat (erőművekben felhasznált szén) 90 dollárra emelték. Az acéliparban felhasznált szénre vonatkozó várakozás a korábbi tonnánkénti 120 dollárról 140 dollára emelkedett. Indonézia legnagyobb szén exportőre, a PT Bumi Resources szerint a szén ára további 60 százalékkal emelkedhet ebben az évben. Az erőművekben használt szén 125-150 dollárig emelkedhet tonnánként a társaság várakozása szerint.

A UBS szerint a növekvő ázsiai kereslet és kitermelési problémák miatt az acéliparban felhasznált szén ára idén 145 dolláros átlagos értéket érhet el, míg 2009-ben 135 dollárt.