Szimulál a munkaképtelen britek kétharmada

2008.02.02. 13:01
Az igazolást könnyű megszerezni, és sok állítólagos munkaképtelen még illegális munkát is vállal. Mindez 4 ezer milliárd forintba kerül évente.

Nagy-Britanniában a munkaképtelenségi járadékot élvezőknek több mint kétharmada szimuláns, állítja a londoni kormány szociálisügyi tanácsadója. A kabinet magáncégeket kíván felfogadni a csalók kiszűrésére. A cégek fejpénzt kapnának minden olyan járadékos után, aki tartósan visszatér dolgozni. Erről szombaton számolt be a Daily Telegraph című brit napilap internetes honlapja.

A statisztikák szerint Nagy-Britanniában 2,7 millió ember kap állami munkaképtelenségi járadékot. Ez összesen évi 12 milliárd fontba (4.100 milliárd vagy másképpen 4,1 billió forintba) kerül a brit költségvetésnek. A kormánytanácsadó nevetségesnek minősítette azt a tényt, hogy a munkaképtelenség igazolását az érintett háziorvosa adja ki.

A munkaképtelenségi járadék magasabb, mint a munkanélküli segély, és nem jár annyi kényelmetlenséggel.

A háziorvos által munkaképtelennek nyilvánított segélyesek között fél millió 35 év alatti is van. A fiatalok tízezreinél az orvosi indoklás: depresszió, szorongás, elhízottság, írja a Daily Telegraph.

A tanácsadó szerint a munkaképtelennek nyilvánítottak 5-7 százaléka az állami járadék bezsebelése mellett még illegálisan dolgozik is.

A brit kormánynak az az elképzelése,hogy vonzó fejpénzért magáncégeket bérelne fel a szimulánsok munkába állíttatására. A magáncégek 62 ezer fontot kapnának minden egyes munkaképtelenségi járadékosért, akit tartósan újra munkába állítanak. Ez az átlagos munkaképtelenségi járadék másfél évi összege. Az elképzelés megvalósítására 5 évet szánnak.