Nagy esés jöhet a tõzsdén
További Világ cikkek
Jelentõsen csökkentek a vezetõ New York-i tõzsdemutatók szerdán záráskor, elsõsorban amiatt, hogy az Egyesült Államokban jelentõsen visszaestek a fogyasztói árak, egyelõre nem látszik a kibontakozás a három nagy amerikai autógyár számára, s rekord mértékben csökkentek a lakóingatlan építések. Mindez rossz üzenet a befektetõknek az amerikai gazdaság kilátásait illetõen. Elsõsorban a pénzügyi, az árupiaci papírok, illetve a fogyasztási cikkekkel foglalkozó cégek részvényei süllyedtek a defláció lehetõségének valószínûsége miatt.
A New York-i tõzsde zárásakor a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 96,85 pontos, 6,53 százalékos csökkenéssel 1386,42 ponton állt. A 30 vezetõ ipari részvény DJIA mutatója 427,42 pontos, 5,07 százalékos csökkenéssel 7997,28 ponton fejezte be a napot. Az S&P 500 6,1 százalékos eséssel 806 ponton zárt. el. A Dow és az S&P 2003 márciusa óta nem zárt ilyen alacsony szinten.
A tokiói értéktõzsde fõ mutatója magyar idõ szerint csütörtökön hajnalban ismét nagyot esett, együtt a többi ázsiai piaccal, rossz hírek miatt. A csökkenõ amerikai infláció új aggodalmakat keltett az ottani kereslet, következésképp a kínai és a japán export kilátásai iránt. E félelmeket igazolta, hogy a csütörtökön megjelent adatsor szerint októberben a japán export 7,7 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, ez a legnagyobb visszaesés 2001. december óta, és 2002 óta elsõ ízben az ázsiai országokba irányuló japán kivitel is csökkent. A japán gazdaság hivatalosan recesszióban van, miután a harmadik negyedévben már másodszor csökkent a teljesítménye az elõzõ negyedhez viszonyítva. A nagy japán exportõrök 4-5 százalék között, a fejlett technológiai cégek 5-9 százalék között, a bankok 6-7 százalék között olcsóbbodtak csütörtökön. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 570,18 pontos, azaz 6,89 százalékos veszteséggel 7703,04 ponton zárt, 49,68 százalékkal alacsonyabban az év véginél.
Az amerikai mutatókat legfõképpen a banki papírok húzták lefelé - mint a Morgan Stanley és a Citigroup - mert a befektetõk igyekeznek szabadulni pénzügyi részvényeiktõl, mert úgy látják, hogy a szektor megmentéshez még a 700 milliárd dolláros mentõcsomag sem lesz elegendõ. De gyengültek az autóipar részvényei is - a General Motorsé például 15 százalékkal - mert egyelõre nincs döntés az autóipar 25 milliárd dolláros segélykérelmének ügyében. A Bank of America árfolyama 14, a JP Morgan 11 százalékkal menetelt lefelé. A nap nyertese a Dow komponensei közül a Hewlett-Packard lett, a társaság még kedden a várt feletti negyedéves eredményekrõl számolhatott be, valamint a menedzsment profitprognózisa sem okozott negatív meglepetést. A HP árfolyama csupán 1,7 százalékot esett.
A Citigroup részvényei százalékban mérve soha nem látott mértékû zuhanást produkáltak. A társaság papírjai több mint 22 százalékot veszítettek értékükbõl egy nap leforgása alatt, amelyre a cég történetében még nem volt példa. A Citigroup egy újabb hedge fundja lett a válság áldozata, a bank bezárja a Corporate Special Opportunities (CSO) fedezeti alapját, miután 52 százalékos veszteséget ért el a múlt hónapban, ezzel pedig már kilencre nõ a Citibank által felszámolt vagy kisegített alapok száma.
Az amerikai munkaügyi minisztérium szerdai közlése szerint a fogyasztói árak 1 százalékkal csökkentek októberben az elõzõ hónaphoz képest, ekkora esésre az adatrögzítés megkezdése, 1947 óta nem volt példa. Bár a csökkenés jó a vásárlóknak, nem jó a vállalatoknak, mert a profitok és a cégek tõkepiaci értékének a zsugorodását okozhatja, s általában nem jó a gazdaságnak sem, mert deflációhoz vezethet.
Folytatódott a lakásépítési piac pangása is: rekord alacsony szintre estek októberben a megkezdett lakóingatlan építések 4,5 százalékkal, éves szintre vetített 791 ezerre csökkentek októberben, a szeptemberi 828 ezerrõl.