További Világ cikkek
Akár 10 százalékos eredménycsökkenést is elszenvedhetett összességében az USA 500 legnagyobb tőzsdecége 2007 utolsó negyedévében - a számokról az előttünk álló héten hull le a lepel. Az USA-ban a héten számos jelentős vállalat adja közre számait, a Citigroup, a JPMorgan, a Merrill Lynch, de a General Electric és az Intel is.
A S&P 500 index által leképezett tíz iparág közül nyolcban eredménynövekedés várható ugyan, ám a pénzügyi szektor a teljes indexet negatívba fordítja. Elemzők mintegy 69,3 százalékos eredménycsökkenést várnak, ezzel az S&P 500 tagvállalatai összesítve mintegy 10 százalékos profitvesztést szenvednek el. (A lista másik végén a várhatóan 31 százalékos profitnövekedést felmutatni képes telekom-, valamint 22 százalékos bővülést regisztráló technológiai szektor áll.) Nem csoda hát, hogy az amerikai tőzsdék immár harmadik hete esnek, erre legutóbb augusztusban, a jelzálogpiaci válság csúcsán volt csak példa.
Mi is megérezzük
A világ összes parkettjére beszivárogtak a válság tünetei. A konzervatív befektetők így Budapesten is rémüldözve nézhették, hogyan esnek az indexek és a részvényárak. Az OTP egyik napról a másikra kiemelkedő forgalomban akár 4 százalékot is erősödött, illetve veszített értékéből az elmúlt napok során. Az év eleje óta eltelt időszakban a BUX 4,97 százalékot gyengült (az elmúlt héten csak 0,6-et), az OTP árfolyama 6,14 százalékkal került lejjebb.
Részben a rendkívül volatilis olajárak miatt, illetve a felvásárlási sztori csitulásával a Mol árfolyama is egyre erodálódott, két hét alatt 8,57 százalékkal esett a részvény árfolyama. A várakozásokkal ellentétben a Telekom Slovenijére beadott MTelekom-pályázat - ma hirdetnek eredményt a javított ajánlatok tenderében Ljubljanában - mégis jótékonyan hatott a papír árfolyamára: két hét alatt 0,56 százalékkal erősödött. A korábban jócskán túladott gyógyszerpapírok közül a 7,50 százalékkal dráguló Egis is a nyertesek sovány táborát gyarapítja.
A Budapesti Értéktőzsdén hiányoznak a növekedési sztorik, a pesti parketten továbbra is "nyomott árakat" eredményeznek a hazai makrogazdasági körülmények és a kedvezőtlen külső tőkepiaci hatások - mondja Háda Bálint, a Quaestor befektetési ház vezető elemzője. Rámutat arra, hogy ennek bélyegét hordozza magán az OTP és a Richter is, rajtuk kívül nincs igazi jó történet a BÉT-en. A kis kapitalizációjú papírok közül továbbra is a Rába részvényeit favorizálják. A Quaestor szakértője szerint a következő időszakban a befektetők a defenzív részvények (gyógyszergyártók, közművek) és a tipikus osztalékpapírok felé fordulnak, és az év első felében - amely hektikusnak ígérkezik - ez a "célpontváltás" igen drasztikus lehet.
Bácsi Sándor, az egyik legnagyobb magyar független brókercég, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese sorban nemzetközi egyedi részvények közül ajánl. Az év első felében vételre alkalmasak lehetnek az orosz energiapapírok - a legismertebb óriások: a Gazprom vagy a Rosznyeft -, de érdemes a kisebb méretűek közül is választani, például az Arawak részvényeit. A Buda-Cash Brókerház is, mint sok hazai kisrészvényes, a szűkülő BÉT-kínálat ellenére is keres magyar célpontokat, és Bácsi szerint még nem lefutott a Rába-sztori, illetve a piaci spekuláció ismét felerősödhet a jó év elé néző Mol esetében is.
A környékünkön sem jobb a helyzet
A régió összes nagyobb indexe komoly mértékű esést szenvedett el az év eddigi részében: a prágai PX 8,6, a Varsói WIG 20 7,1 százalékot zuhant, a bécsi ATX 8,7 százalékot esett vissza 2008 eddigi részében.