Megzaboláznák a spekulánsokat

2008.12.02. 09:55
Gyakorlatilag biztosra vehető, hogy a jövőben szigorodni fog a fedezetialap-piac szabályozása, az eddig szinte teljes titokban működő alapok ugyanis a magas kockázatvállalás miatt potenciális veszélyforrást jelentenek. Az EU belső piaci biztosa szerint azonban figyelni kell arra is , hogy a szigorításokkal ne lehetetlenítsék el a szektort, hiszen fontos szerepet töltenek be a pénzügyi rendszerben.

Az Európai Unió ezen héten megteheti a következő lépést a fedezetialap-piac (vagyis a hedge fundok) szabályozásának szigorításával kapcsolatban - jelentette ki tegnap az EU belső piaci biztosa. Charlie McCreevy korábban sokáig ellenezte a szigorítást, azonban a G-20-as csúcson már arra szólította fel a résztvevőket, hogy a magas kockázatú fedezetialap-piacot komolyabb felügyelet alá helyezzék - írja a Washington Post.

A fedezetialap-piacot az utóbbi időszakban bűnbaknak kiáltották ki a a részvényárfolyamok esését látva, hiszen ezek a szereplők jellemzően hatalmas összegeket kezelnek, nagy tőkeáttétel mellett. A nagy kérdés azonban most az lehetne, hogy eddig miért nem figyelt fel a politika a gyakorlatilag teljes titokban működő szektorra. Az elképzelhető, hogy hozzájárultak a fedezeti alapok a volatilitás megemelkedéséhez, azonban az alapok csak a speciális körülményeknek köszönhetően próbáltak minél magasabb hozamot elérni.

A biztos elmondta, hogy folyamatos kapcsolatban vannak a főbb európai intézményekkel, jelenleg arra próbálunk választ találni, hogy mi történne a pénzügyi rendszerrel, ha a továbbiakban is magára hagynánk a fedezeti alapokat. Fontos emellett, hogy pontosan definiálni tudjuk a szektor szereplőit, valamint, hogy meghatározzuk a szabályozók hatáskörét.

Charlie McCreevy szerint a szigorításnak csak a még megengedhető határon belül kell maradnia, hiszen a hedge fundok alapvető részei a piacnak. Az alapok eddig éppen a speciális helyzetük miatt lehettek annyira népszerűek a gazdag magán- és intézményi ügyfelek körében, a kockázatvállalási hajlandóság drasztikus csökkentése pedig akár a végét is jelenthetné a piacnak, ami az egész pénzügyi rendszerre is hatással lenne.