8 másodpercenként szedi halálos áldozatait a néma gyilkos, a cukorbetegség, orvosi nyelven: a diabétesz

2011.11.11. 16:48 Módosítva: 2011.11.14. 08:43
Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.
A cukorbetegség 8 másodpercenként egy ember halálát okozza; a halálozás a legtöbb esetben – mintegy 50-80 %-ban – szív- és érrendszeri szövődmények miatt következik be. A cukorbetegség alattomosabb, mint gondolnánk, sok esetben hosszú ideig lappang és általában már csak a súlyos szövődmények kialakulásakor kerül sor a diagnosztizálásra. Különösen igaz ez a kettes típusú cukorbetegségre. A korai felismerés nem csak a későbbi életminőséget befolyásolja jelentősen, de sok esetben életeket menthet.

A cukorbetegség, (diabetes mellitus) vagy más néven diabétesz a szőlőcukor (glükóz) anyagcsere zavara, melynek oka a hasnyálmirigy hormontermelő szigetei által termelt inzulin nevű hormon hiánya vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzékenységének csökkenése miatti relatív inzulinhiány vagy mindkettő. Az inzulinhiány következtében, mivel az emberi sejtek többsége inzulin hiányában nem képes a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik, és az emelkedett vércukorszint és a sejtfelvétel zavara együttesen okozzák a betegség fő tüneteit.


A diabetes mellitus - magyarul „mézédes átfolyás”-t (cukorvizelést) jelent - a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése. Az elnevezés két fő tünetre, a cukor vizelettel való fokozott kiválasztására és a megemelkedett vizeletmennyiségre (polyuria) utal. A középkori orvosok a vizelet megkóstolásával állapították meg a diagnózist, és különítették el a diabetes insipidustól, amelyben a veseműködés zavara miatt alakul ki komoly polyuria (megemelkedett vizeletmennyiség).


A legfrissebb adatok szerint a diabétesz 385 millió embert érint a világszerte, s minden nyolcadik másodpercben tragédiához vezet. A halálozás a legtöbb esetben szív- és érrendszeri betegségek miatt következik be, az esetek mintegy 50-80%-ában. A cukorbetegség emellett olyan súlyos, az életminőséget jelentősen rontó tüneteket is okoz, mint a vesekárosodás, a sok esetben vakságot jelentő szemészeti elváltozások. Fokozza a fertőzésekre való hajlamot, idegkárosodást és keringési problémákat okoz. A legsúlyosabb következménye a keringési problémák zavar miatt a végtag elvesztése. Világszerte 1 millió amputációt végeznek a diabéteszben szenvedő nem, vagy nem jól kezelt betegek körében.

Megelőzni, felismerni, kezelni!

A kettes típusú cukorbetegség kialakulásával szemben mindenekelőtt legfontosabb az elhízás elkerülése, megelőzése. Ehhez az egyik legfontosabb, hogy amilyen hamar csak tudunk, kezdjünk el tudatosan táplálkozni. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt és minél több alacsony kalória- és szénhidráttartalmú ételeket. Nem kell lemondani minden gasztronómia élvezetről, elég, ha megválogatjuk, miből mit főzünk és azt is, hogy mit mikor eszünk. A cukorbetegség megelőzésében a táplálkozás mellett a másik fontos tényező a rendszeres testmozgás, amely javítja a vércukor-anyagcserét. Nem kell azonnal fitnesztermekre gondolnunk, olyan egyszerű megoldások, mint a lépcső használata lift helyett vagy a rendszeres séta is nagyon sokat jelentenek a megelőzés szempontjából.

Amennyiben a cukorbetegség már kialakult, akkor annak mielőbbi felismerése és a megfelelő kezelése a teljes értékű élet szempontjából elengedhetetlen. Amennyiben az életmódbeli változások önmagukban nem hozzák meg a kellő eredményt a már kialakult cukorbetegség esetén, ezért ilyen esetben gyógyszeres kezelés is szükséges.

Ha a szájon át szedhető gyógyszerekkel nem érhető el az elvárt vércukorszint-csökkenés, akkor inzulin adása szükséges injekció formájában a megfelelő vércukorkontroll eléréséhez.

Az időben elkezdett inzulinkezelés hatásosan csökkenti a szövődmények kockázatát. Ma már a korszerű inzulinkészítményekkel teljes értékű életet élhetnek a betegek és a szövődmények kialakulásának rizikóját is csökkenthetik. Igazolt tény, hogy a korán elkezdett inzulinkezeléssel elért normális vércukorérték hatására lassítható a betegség súlyosbodása, javulhat az inzulintermelés és a többszörös anyagcsere-eltérések normalizálódhatnak. Javulhat az inzulinérzékenység is a vázizomzatban, a májban, a zsírszövetben, valamint a súlyos szövődmények életminőséget jelentősen csökkentő hatása is.

Érdekesség, hogy a világon másodikként, hazánkban került sor az inzulin üzemi méretű gyártására, méghozzá a Chinoinban.

Tesztek és tünetfelismerés

A kettes típusú cukorbetegség diagnózisa sokáig rejtve maradhat, mert tünetei igen sokféle formában jelentkezhetnek. Visszatérő, nehezen gyógyuló, vagy gyakori nőgyógyászati és urológiai gombás fertőzések felhívhatják a figyelmet a cukorbetegségre, olykor lábikragörcs, vagy a kézujjakon zsibbadás is jelentkezhet. Súlyos esetben a cukorbetegség egy már kialakult szövődmény, például szívinfarktus, stroke kapcsán derül ki.

Az először Finnországban alkalmazott FINDRISK kérdőív életkor, nem, családi és egyéni kórelőzmény, társbetegségek figyelembevétele alapján, a cukorbetegség megjelenésének kockázatára vonatkozó pontszámot ad meg. Az alábbi teszt kitöltésével ön is megtudhatja egyéni kockázatát, ráadásul ehhez vérvételre sincs szükség!

A teszt segítséget nyújt abban, hogy a kockázatok felmérésével következtessünk a diabétesz kialakulásának valószínűségére, vagy fennállására. A diabéteszt megelőző állapotok, illetve a cukorbetegség nagy előfordulási gyakorisága indokolttá teszi a rendszeres időközönként végzett lakossági szűrővizsgálatot a felnőttek körében. A FINDRISK teszt legnagyobb előnye, hogy könnyen és megbízhatóan alkalmazható, valamint olcsóbban teszi lehetővé a korai felismerést, mint a teljes körű lakossági szűrés.

A rendszeres szűrés mellett az egészségügyi szakemberek tanácsainak betartása elsegíti a betegség megelőzését. Ezen túlmenően, az időben elkezdett, hatásos  kezeléssel megelózhetjük a súlyos, visszafordíthatatlan szív-, érrendszeri és idegrendszeri szövődményeket...

Minden lépés számít a cukorbetegség legyőzésében, közösen többet tehetünk!

Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.