Döntés előtt a kkv szektor: hitel vagy lízing?

2008.02.19. 09:27
Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.

A kis- és közepes vállalatok számára biztonságos és kedvező feltételeket kínáló ingatlanfinanszírozási forma a lízing - hívja fel a figyelmet Kiss Zoltán a Hypo Alpe-Adria Leasing Csoport elnök-vezérigazgatója.

Kiss Zoltán
 

Az ismét elterjedőben lévő körbetartozások, a szaporodó felszámolási eljárások miatt ma valóban nehéz ezeknek a vállalkozásoknak a helyzete, ha bankhitelt szeretnének igénybe venni. Finanszírozásukra azonban - épp ezért - a lízing lehet az ideális megoldás, mert biztonságos az ügyfélnek, aki a futamidő végén hozzájut az ingatlan tulajdonjogához, és biztonságos a finanszírozónak is, mert amíg az ügyfél használja a pénzét, övé a tulajdon.

A lízinges szemlélet milyen konkrét előnyöket jelent az ingatlanfinanszírozásában?

A lízinges logika eszközalapú megközelítését emelném ki. A Hypo Alpe-Adriánál nagyon komolyan megvizsgáljuk az adott területet, telket vagy felépítményt és annak lehetséges másodpiacát. Amennyiben megfelelő minőségű a biztosítéki háttér és az üzleti terv is értékelhető, akkor kimondottan rugalmas feltételekkel és gyorsan tudunk finanszírozást nyújtani. Emellett az alacsonyabb önerő-elvárás és a hosszabb futamidő lehetősége további előnye ennek a konstrukciónak. Érthetetlen, de igaz, hogy ma Magyarországon mindezek ellenére alig használja a piac a lízing konstrukciót a kis- és középvállalatok finanszírozásában.

Lízing esetén milyen iparágakban, milyen feltételekre számíthatnak önöknél az ügyfelek?

A termelővállalatok új beruházásai esetén - lízing konstrukcióban - akár 20% önerő megléte mellett 15 éves futamidejű finanszírozás is elérhető cégünknél. A kereskedelmi, logisztikai szegmensben még ennél is előnyösebb feltétel, akár 10%-os önerő és 20 éves futamidő is reális lehet.

A Hypo Alpe-Adria neve sokszor kapcsolódik turisztikai fejlesztésekhez, továbbra is látnak fantáziát ebben a szegmensben?

Komoly lehetőséget látunk a turisztikai fejlesztésekben. Biztosak vagyunk abban, hogy Budapest szerepe fokozatosan fel fog értékelődni Prága és Bécs mellett. A Balaton 15 év után láthatóan kezd magához térni, a tavalyi év kiemelkedő eredményeket hozott. A külföldi és a magyar befektetők is egyre aktívabban érdeklődnek a térség minőségi fejlesztései iránt. A harmadik perspektivikus terület a termálvizekre épülő wellness turizmus, amely nagyon népszerű, különösen a hazai vendégek körében.

Mi a helyzet a lakásfejlesztésekkel? Itt jellemzően hitellel vagy lízinggel állnak ügyfeleik rendelkezésére?

A lakáspiac fejlődése nem állt meg, csak szerkezete alakult át. Az igények az olcsó, de gyenge minőségű ingatlanoktól a közepes árfekvésű, jó minőségű, előnyös beosztású és kellemes környezetben lévő ingatlanok felé tolódtak. Cégünk a lakás célú ingatlanfejlesztések területén erre a közép, közép-felső kategóriájú szegmensre koncentrál. Ezen fejlesztéseknél - mivel céljuk az értékesítés és nem a hosszú távú üzemeltetés - elsődlegesen a hitelnyújtás jöhet szóba.

A jelentősebb ingatlan projekteknél sokszor problémát okoz, hogy a beruházónak nincs elegendő forrása az általában elvárt 20-30%-os önerő biztosítására. Ilyenkor mi lehet a megoldás?

A jó projekteknél is előfordulhat az alacsony önerő problémája. A beruházásokhoz kínált finanszírozási megoldások piaca - éppen ez említett okoknál fogva - innovatív megoldásokkal bővült. Magyarországon is megjelent a projektgazdák által Nyugat-Európában kedvelt és sok esetben preferált alternatív szolgáltatás, amelyben a pénzintézet tulajdonosi szerepet is vállal a szükséges önerő megteremtéséhez. A módszer lényege, hogy a finanszírozó az adott beruházást megvalósító társaságban tulajdonrészt szerez, ezzel lehetővé teszi a hitelhez minimálisan szükséges saját tőke elérését. Ez azonban hangsúlyozottan nem kockázati tőkebefektetés, sőt, a finanszírozó kockázata csökken is azáltal, hogy tulajdonosi kontrollal jelen van a projektben. Ezzel az alternatív szolgáltatással a hazai piacon az elsők között cégünk, a Hypo Alpe-Adria Leasing jelent meg.

A lízing hagyományosan eszközalapú finanszírozási forma. Az ingatlan mellett milyen iparágakban, milyen feltételekkel számíthatnak Önökre az ügyfelek?

A Hypo Alpe-Adria Leasing a nagyobb értékű gépek, berendezések beszerzése esetén, vagy akár pályázati forrásokkal támogatott komplex projekteknél is segíteni tud a kis- és középvállalkozóknak a legmegfelelőbb finanszírozási konstrukció kialakításában, annak megvalósításában. 

Végezetül: hitel vagy lízing?

Mindkettő! A döntés függhet az ágazattól, a cég méretétől, tőkeerejétől, az elvárt futamidőtől és még sok egyéb tényezőtől. Ezért csak javasolni tudom mindenkinek, hogy beruházás-finanszírozási döntés előtt konzultáljanak nem csak banki, hanem lízing tanácsadójukkal is!

További információ: www.hypo-alpe-adria.hu

Ezt a cikket nem az Index szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről, mint hirdetési formátumról itt olvashat.